خانه > توهم بی‌خدایی > مهم‌ترین سوالی که بشر با آن روبرو می‌باشد: آیا به‌راستی خداوند وجود دارد؟

مهم‌ترین سوالی که بشر با آن روبرو می‌باشد: آیا به‌راستی خداوند وجود دارد؟

در این مقاله بااهمیت موضوع توحید آشنا می‌شویم و کتاب توهم بی‌خدایی (نوشتۀ احمد الحسن) به‌صورت مختصر، معرفی و منحصر‌به‌فرد بودن آن توضیح داده می‌شود.

و همچنین اهمیت و لزوم مطالعۀ این کتاب برای خداباوران، خداناباوران و ندانم‌گرایان را روشن می‌سازیم؛ زیرا خداباورانِ جویای حق نیز بی‌نیاز از مطالعۀ این کتاب نیستند. چراکه‌ احمد الحسن در این کتاب ما را از باورهای توهمی بزرگان ادیان و بزرگان الحاد آگاه می‌کند تا به‌جای تقلید کور و بت‌پرستی، خداپرست شویم.

به‌راستی اهمیت مطالعۀ این کتاب برای خداناباوران چیست؟!
به‌راستی اهمیت مطالعۀ این کتاب برای خداناباوران چیست؟!

مهم‌ترین سوالی که بشر با آن روبرو می‌باشد عبارت است از: آیا به‌راستی خداوند وجود دارد؟

ازنظر خیلی‌ها جواب واضح است؛ آری؛ زیرا اگر خدا نبود پس چه وجودی ما را خلق کرده است؟!

اما درواقع پاسخ به این سادگی نیست و در بین انسان‌های زمینی، سه رویکرد مختلف نسبت به سؤال فوق وجود دارد:

 1. عده‌ای وجود خداوند را به‌عنوان خالقی آگاه، ناظم، قانون‌گذار و … قبول دارند و تصدیق می‌کنند. (خداباوران)
 2. عده‌ای منکر وجود خداوند هستند و معتقدند ما محصول تصادف و برآمده از عدم هستیم. (خداناباوران)
 3. عده‌ای نیز در شک و تردید به سر می‌برند و دلایل دو گروه اول را کافی نمی‌دانند؛ ازاین‌رو وجود خدا را نه تصدیق می‌کنند و نه انکار. (ندانم‌گرایان)

بنابراین یک خداباور باید بتواند به‌وسیله برهان قابل قبول، خدایی که می‌پرستد را برای خداناباوران و ندانم‌گرایان اثبات کند؛ دلایل خداناباوران را رد کرده و اشکالات ندانم‌گرایان را پاسخ دهد.

و جالب است بدانید ما تاکنون کتابی جامع که شامل پاسخ و تحلیل پرسش‌های علمی خداناباوران امروزی باشد در اختیار نداشته‌ایم! و از این روست که کتاب توهم بی‌خدایی در کشورهای اسلامی و غیر اسلامی با استقبال فراوان مواجه شده است.

امروزه برخی زیست شناسان خداناباور می‌پندارند که نظم حیات زمینی محصول ناظمی آگاه نیست بلکه این‌گونه‌های متنوع و پیچیده، محصول دگرگونش حیات طی حدوداً 4 میلیارد سال تکامل هستند و تکامل نیز مدبری آگاه ندارد و مؤثر آن را طبیعت نابینا معرفی می‌کنند (زیرا معتقدند تکامل هدفمند نیست).

و برخی فیزیکدانان خداناباور نیز تمامی کیهان‌ها، کهکشان‌ها، ستارگان و سیارات و ثوابت بنیادی و قوانین حاکم برجهان را محصول خالقی آگاه و قانون‌گذار نمی‌دانند بلکه معتقدند عدم مولد است و تصادفی معجزه‌آسا هر آنچه هست را به وجود آورده است.

این مطالب خلاصه‌ای از آراء آن‌ها بود که متأسفانه جوابی دقیق و صحیح از بزرگان ادیان تاکنون ارائه نشده است؛ و سید احمد الحسن پس از پرسش سؤالاتی از بزرگان ادیان و عدم پاسخ آن‌ها، دست‌به‌قلم شدند و علم الهی خویش را در مجموعه‌ای شش فصلی با نام کتاب توهم بی خدایی ارائه دادند. وی بدون استفاده از شکاف‌های علمی و سفسطه‌های پوچ، وجود خداوند را با ارائه شواهد تائید شده علمی و استدلال‌های صحیح منطقی اثبات نمود و نظرات بزرگان الحاد نظیر پروفسور ریچارد داوکینز و پروفسور استیون هاوکینگ و … را نقد و پاسخ دادند.

ازاین‌رو احمد الحسن آغازکننده گفتمانی جدید بین ایمان به خدا و الحاد هست و با نگاشتن این کتاب که مشهور به معجزه قرن می‌باشد؛ تمامی خداناباوران و ندانم‌گرایان را به بحث علمی حول وجود خالق دعوت کردند و تاکنون نیز از بزرگان الحاد باوجود آنکه کتاب به دستشان رسیده است پاسخی ارائه نشده است.

مهم‌ترین سوالی که بشر با آن روبرو می‌باشد: آیا به‌راستی خداوند وجود دارد؟
مهم‌ترین سوالی که بشر با آن روبرو می‌باشد: آیا به‌راستی خداوند وجود دارد؟
 • احمد الحسن در ابتدای کتاب، قبل از بحث بر روی توهمی بودن باور خداناباوران، به نقد و بررسی توهم علمای ادیان می‌پردازد و آراء باطل آن‌ها در انکار واقعیت تائید شده تکامل حیات را رد می‌کند و با ذکر اشتباهات فاحش آن‌ها اثبات می‌کند که بدون درک صحیح از یافته‌های علمی و روش علمی، دست به نقد نظریه تکامل زده‌اند!
 • احمد الحسن پس از آنکه اثبات می‌کند علمای ادیان، نمایندگان خدا در زمین نیستند و آراء ظنی آن‌ها و برداشت‌های ناقصشان و بعضاً اشتباهشان از متون دینی فاقد اعتبار است، ما را با خود به 4 میلیارد سال پیش می‌برد. زمانی که سیاره زمین خالی از جانداران زنده بود و به زیبایی شرح می‌دهد که چه شرایطی بر زمین حاکم بوده است و سپس وقوع رویداد پیدایش حیات به‌صورت کاملاً تصادفی را بررسی می‌کند و پس از ارائه محاسباتی دقیق، نظریه‌های خداناباوران را رد می‌کند و سپس فرض خویش را بیان می‌کند.
 • در ادامه این سفر علمی، وی ما را با رخدادهای 4 میلیارد سال پیش تاکنون آشنا می‌کند که چگونه همانندسازهای اولیه به تنوع پیچیده کنونی جانداران فعلی رسیدند و با ارائه شواهد علمی و معرفی ارکان تکامل حیات، از واقعیت تکامل حیات دفاع می‌کند و تقریری صحیح از نظریه تکامل را ارائه می‌دهد.
  اما احمد الحسن قبل از اثبات هدفمندی تکامل و معرفی آن به‌عنوان اثری دال بر وجود خداوند، به شبهات برخی از ملحدین و اشکالات ناشی از جهل برخی از علمای ادیان می‌پردازد.
 • در فصل سوم تاریخ بشر را بسیار روان و جذاب توضیح می‌دهد که چگونه اجداد ما از آفریقا مهاجرت کردند و نهایتاً به دره حاصلخیز آمدند و در کنار شرح این تاریخ اجمالی، موافقت متون دینی با یافته‌های علمی و نظریه تکامل را اثبات می‌کنند و سپس داستان کامل خلقت نفس و سپس جسم آدم را توضیح می‌دهند.
  در آخر فصل سوم نحوه تولد عیسی مسیح را از منظر علم توضیح می‌دهند و غیرممکن دانستن آن را از نقطه نظر علم رد کرده و دلایل خود را ذکر می‌کنند.
 • و نهایتاً احمد الحسن در فصل چهار با دقتی فراوان و بی‌نظیر به‌نقد آراء ریچارد داوکینز پرداخته و اثبات می‌کنند انتخاب طبیعی علاوه بر غیر تصادفی و انباشتی بودن دارای هدف بلندمدت می‌باشد و نیز تصادفی مطلق نبودن تمامی جهش‌های رخ‌داده از ابتدای پیدایش همانندساز اولیه تاکنون را تبیان می‌کنند و نهایتاً نتیجه می‌گیرند که تکامل هدفمند است و بدون هدف به‌هیچ‌وجه در طول 4 میلیارد سال نمی‌توانستیم به تنوع حیات فعلی برسیم و ازآنجاکه می‌دانیم صفت اثر دلالت بر صفت مؤثر دارد وقتی هدفمندی تکامل اثبات شد، وجود مؤثری آگاه و هدف‌دار نیز تائید می‌گردد.

بنابراین احمد الحسن در فصل 4 وجود خداوند را با اثبات هدفمندی تکامل اثبات می‌کند.

مقدمه اول: تکامل (اثر) هدفمند است.

مقدمه دوم: هر اثر هدفمندی، مؤثری آگاه و هدف‌دار دارد. (صفت اثر دلالت بر صفت مؤثر دارد)

نتیجه: مؤثرِ تکامل حیات، وجودی آگاه و هدف‌دار (خدا) می‌باشد

 • در فصل پنج ابتدا احمد الحسن به بررسی ایثارگری حقیقی و نظریه میم‌ها می‌پردازد و اثبات می‌کند خودخواهی ژن‌ها مانع ایثارگری حقیقی است و سپس فرضیه زکریا سیچین و موریس چاتلین در مورد اینکه موجودات فضایی اجداد ما بودند را رد می‌کند و نهایتاً وی از زمان حال، مجدداً به هزاران سال پیش بازمی‌گردد و ما را با خاستگاه سومریان، رفتارهای اجتماعی، معیارهای اخلاقی، ادبیات، دستاوردهای علمی و صنعتی و دین آن‌ها آشنا می‌کند و در مورد جهش عظیم فرهنگی که در آن زمان رخ‌داده است بحث می‌کند و سپس به بررسی برخی متون سومری پرداخته و اعتقاد آن‌ها به حاکمیت الله را اثبات می‌کند و در انتهای این فصل خواندنی، روایت صحیح طوفان نوح را از منظر عهدین، قرآن، احادیث قطعی، متون سومری (حماسه گیلگمش) و یافته‌ها و شواهد علمی شرح می‌دهد.
 • در فصل شش، به‌طورکلی به موضوع عدم نامولد است می‌پردازد. در این فصل با ارائه مقدمات و توضیحاتی در مورد نسبیت عام و خاص، نظریه مهبانگ، مکانیک کوانتوم، چند جهانی، مدل‌های فریدمان، انرژی تاریک، ماده تاریک، ماده و پادماده، تابش سیاه‌چاله و نظریه ریسمان مخاطب خود را با موضوع بحث آشنا می‌کند و سپس به موضوعاتی از قبیل مقایسه‌ی جبرگرایی نیوتنی با احتمال و عدم قطعیت در مکانیک کوانتوم، آیا ما اشیا را مشاهده می‌کنیم یا آن‌ها را با مشاهده می‌آفرینیم؟!
  مکانیک کوانتوم و علیت، حادث بودن هستی، مکانیک کوانتوم و جهانی از هیچ و اینکه ما کجاییم می‌پردازد و در بخش «هاوکینگ و بی‌نیازی از تکینگی و پروردگار» به‌نقد آراء وی می‌پردازد و در انتهای فصل ششم به بررسی رؤیاهای صادقه و مصدر آن‌ها پرداخته و به شبهات حول آن پاسخ می‌دهند.

بنابراین بامطالعه این کتاب ما به‌طورکلی با اثرات خداوند در جهان هستی و حیات زمینی، تاریخ انسان (موافق با متون دینی و یافته‌های علمی)، خاستگاه و منشأ فرهنگ انسانی آشنا خواهیم شد.

و اما آنچه بر اهمیت این کتاب بیش‌ازپیش می‌افزاید، نویسنده آن است؛ زیرا وی یکی از حجج الهی می‌باشد. احمد الحسن وصی سیزدهم پیامبر اسلام (ص) و فرستاده امام مهدی (ع)، عیسی مسیح (ع) و ایلیای نبی (ع) می‌باشد.

بنابراین همۀ ما باید بتوانیم پاسخی جامع، کامل و البته منطقی برای سؤالی که در ابتدای بحث مطرح کردیم را داشته باشیم زیرا در عقاید نمی‌توانیم تقلید کنیم و هر انسان هوشمندی موظف است تحقیق کند و حق را بیابد.

انسان‌هایی که راضی به جهل هستند و در امر آموختن و تحقیق حریص نیستند فرجامی جز گمراهی و تعصب نخواهند داشت و احمد الحسن آمده است تا ما را از باورهای توهمی بزرگان ادیان و بزرگان الحاد آگاه کند تا به‌جای تقلید کور و بت‌پرستی، خداپرست شویم.

احمد الحسن همان‌طور که ذکر شد دلایل خود را در کتابی با عنوان توهم بی خدایی جمع‌آوری نموده است؛ تا محققین بتوانند بامطالعه این کتاب از آراء وی مطلع شوند؛ ازاین‌رو مطالعه این کتاب گران‌قدر را به‌تمامی جویندگان حق پیشنهاد می‌کنیم.

لینک دانلود کتاب توهم بی‌خدایی (ترجمۀ‌ فارسی):
https://almahdyoon.co/Tavahomelhad.pdf

عربی:
https://almahdyoon.org/arabic/documents/books-saed/wahmilhad.pdf

ترجمه انگلیسی:
http://www.saviorofmankind.com/wp-content/uploads/2019/01/Atheism-Delusion-v01.pdf

همچنین ببینید

نیچه در ورطه نیستی

177 – نیچه در ورطۀ نیستی

نقدی بر رمان «وقتی نیچه گریست» به قلم: مریم احمدیار مقدمه شیوع اختلالات روانی به‌خصوص …

4 نظر

 1. #احمد_الحسن
  #توهم_بی_خدایی

  ✨🖊اعجازی از جنس علم در دستان تو

  سال‌ها بود که خداناباوران در میدان علم موج‌سواری می‌کردند و با استفاده از نظریه‌های ثابت‌شدۀ تکامل داروین و بیگ‌بنگ، در شیپور بی‌خدایی می‌دمیدند.
  فریاد می‌زدند که دنیا نیازی به خدا ندارد!

  در مقابل، متأسفانه علمای ادیان نه‌تنها پاسخی علمی و روشن برای آن‌ها نداشتند، بلکه حتی اشکالات آن‌ها را هم نمی‌فهمیدند؛ و با ارائۀ پاسخ غلط، موجب تمسخر دین از سمت خداناباوران می‌شدند…
  📚https://varesin.org/?p=5881

  این جولان خداناباوران در میدان علم، ادامه داشت تا اینکه کتاب اعجازگونۀ توهم بی‌خدایی به قلم سید احمدالحسن به میدان آمد.
  سید احمدالحسن با استفاده از بیولوژی تکاملی، کوانتوم، ژنتیک و … اشکالات خداناباوران را به خودشان برگرداندند.
  به‌راستی، کتاب توهم بی‌خدایی نتیجۀ ستیز میان ایمان و الحاد را تغییر داد. هم‌اکنون می‌توانید فایل Pdf آخرین ویراست ترجمۀ فارسی کتاب توهم بی‌خدایی، تألیف سید احمدالحسن را از لینک زیر دانلود نمایید.

  🌐 goo.gl/p4VYLh

  🌐 http://almahdyoon.co

 2. خدا رو شکر با سید احمد الحسن آشنا شدم

 3. واقعا این کتاب معجزه قرن هست و چراغ راه برای حقیقت طلبان

 4. اللهم مکن لقائم آل محمد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *