خانه > ساعت صفر > همراه با عبدصالح > دخان ، دود آشکار و روشن‌کننده

دخان ، دود آشکار و روشن‌کننده

تحقق نشانه‌های ظهور

دخان ، دود آشکار و روشن‌کننده

«دود (دخان) از نشانه‌های قیام قائم (ع) است که در سخنان ائمه (ع) نقل شده و هم‌زمان با آمدن فرستاده‌ای است؛ بلکه به دلیل تکذیب این فرستاده، از سوی ساکنان زمین واقع می‌شود… .» (سید احمدالحسن، پاسخ‌های روشنگرانه،ج۱، پرسش ۱۵)

تابه‌حال شنیدی دود یا دخان که یکی از نشانه‌های حتمی قبل از قیام قائم شمرده شده، اتفاق افتاده است.

در روایات اهل‌بیت (ع) هم به این نشانۀ ظهور، اشاره شده؛ مثلاً:

امام باقر (ع) دربارۀ کلام خداوند: (هُوَ الْقَادِرُ‌ عَلَى أَن يَبْعَثَ عَلَيْكُمْ عَذَابًا مِّن فَوْقِكُمْ) [انعام، 65] (او تواناست كه از بالاى سرتان، عذابى بر شما بفرستد)، فرمود: آن، دخان یا دود، و صیحه است، (أَوْ مِن تَحْتِ أَرْ‌جُلِكُمْ)(یا از زیر پاهایتان)، فرمود: آن، خسف است. (تفسیر القمی،ج1، ص204؛ تفسير نور الثقلين، ج1، ص724)

یا در روایاتی از پیامبر (ص) به این مضمون نقل شده که شش چیز را کانون توجه قرار دهید؛ یکی دجال و یکی دیگر هم دخان یا دود و… . (مسند احمد، ج۲، ص۳۲۴؛ صحیح مسلم، ج۸، ص۲۰۷)

اما بگذار یک نکتۀ تاریخی، در تاریخ بشر را اول به شما گوشزد کنم.

هرگاه فرستادگان، مردم قوم خود را انذار می‌کردند و آن‌ها را از عذاب الهی بر‌حذر می‌داشتند، اولین عکس‌العمل مردم، تمسخر و ناپسند‌شمردن کلام فرستاده بود.
ای مردم! خداوند متعال، در قرآن کریم، برای همۀ ما مردم آخرالزمان که در هنگامۀ قیامت صغری (قیام قائم) زندگی می‌کنیم، نشانه‌ای قرار داده است تا اگر فرستاده‌ای را به خاطر شلوغی دنیایمان نیافتیم، از طریق آن نشانه، پی ببریم که فرستادۀ او در بین ماست و چون از روی جهل، انکارش کرده‌ایم، عذابش را بر ما فرو‌فرستاده است.

خداوند متعال می‌فرماید: (فَارْتَقِبْ یوْمَ تَأْتِی السَّماءُ بِدُخانٍ مُبِینٍ * یغْشَى النَّاسَ هذا عَذابٌ أَلِیمٌ * رَبَّنَا اكْشِفْ عَنَّا الْعَذابَ إِنَّا مُؤْمِنُونَ * أَنَّى لَهُمُ الذِّكْرى وَقَدْ جاءَهُمْ رَسُولٌ مُبِینٌ * ثُمَّ تَوَلَّوْا عَنْهُ وَ قالُوا مُعَلَّمٌ مَجْنُونٌ * إِنَّا كاشِفُوا الْعَذابِ قَلِیلاً إِنَّكُمْ عائِدُونَ * یوْمَ نَبْطِشُ الْبَطْشَـﺔ الْكُبْرى إِنَّا مُنْتَقِمُونَ)(دخان، 10 تا 16) (چشم‌انتظار روزی باش که آسمان، دودی آشکار بياورد * که همۀ مردم را فرامی‌گیرد و اين عذابی است دردآور * [مى‌گويند:] ای پروردگار ما، اين عذاب را از ما دور گردان که ما ايمان آورده‌ايم * کجا پند می‌پذيرند؟ و حال‌آنکه، به‌يقين، براى آنان پيامبرى روشنگر آمده است* پس از او روی‌گردان شدند و گفتند: ديوانه‌ای است تعليم‌يافته * عذاب را اندکی برمی‌داريم و شما باز به آيين خويش بازمی‌گرديد * روزی آن‌ها را به حمله‌ای سخت فروگیریم که ما انتقام‌گيرنده‌ايم).

این دود، عذاب است و عذاب، بعد از فرستاده‌شدن فرستاده‌ای واقع می‌شود. خداوند متعال می‌فرماید: (وَ ما كُنَّا مُعَذِّبِینَ حَتَّى نَبْعَثَ رَسُولاً) (اسراء، 15) (و ما هيچ قومی را عذاب نمی‌کنيم تا آنگاه که برايشان فرستاده‌ای بفرستيم)؛ همچنین این دود یا عذاب، مجازات تکذیب‌کردن فرستاده‌ای است که برای آن‌ها فرستاده شده، درحالی‌که فرستاده، در میانشان است؛ همان‌طور که در آیات قرآن، به‌وضوح، می‌بینیم: (ثُمَّ تَوَلَّوْا عَنْهُ وَ قالُوا مُعَلَّمٌ مَجْنُونٌ) (پس از او روی‌گردان شدند و گفتند: ديوانه‌ای است تعليم‌يافته)؛ و نیز این دود یا عذاب، پس از سایه‌افکندن، ایمان ساکنان زمین را به این فرستاده آشکار می‌کند؛ همان‌طور که عذاب بر قوم یونس (ع) یا یونان سایه افکند؛ همچنین این دود یا عذاب، مقارن با قیامت صغراست و همان‌گونه که در آیه، واضح است، همان حملۀ کوچک (بطشه صغری) است و پس از آن، چیزی جز حملۀ بزرگ (بطشه کبری) و انتقام از ظالمین نخواهد بود.

بنابراین دود (دخان) از نشانه‌های قیام قائم (ع) است که در سخنان ائمه (ع) نقل شده و هم‌زمان با آمدن فرستاده‌ای است؛ بلکه به دلیل تکذیب این فرستاده، از سوی ساکنان زمین واقع می‌شود… .

پس عقوبتی برای آن‌هاست: (أَنَّى لَهُمُ الذِّكْرى وَ قَدْ جاءَهُمْ رَسُولٌ مُبِینٌ) (کجا پند می‌پذيرند؟ و حال‌آنکه، به‌يقين، براى آنان پيامبرى روشنگر آمده است).
این فرستاده، کیست؟ ارسال‌کنندۀ این فرستاده، کیست؟

این دخان یا دود، در سال 2010 توسط آتشفشان ایسلند، در آسمان پدید آمد و باعث خسارت‌های زیادی ازجمله، لغو بسیاری از پروازها، مخصوصاً در اروپا شد.
این دود همان‌طور که ذکر شد، مبین و روشنگر نیز بود و نام این رسول، یعنی رسول امام مهدی (ع) و رسول عیسی (ع) و رسول ایلیا (ع) را نمایان کرد. نحوۀ پراکندگی این دود چنان بود که نام امام «احمد» (ع) را در آسمان ظاهر ساخت.

لینک عکس:

http://news.bbc.co.uk/nol/shared/bsp/hi/dhtml_slides/10/iceland_volcano/img/5iceland_volcano466.gif

این نشانه هم به وقوع پیوست و هدایتگری خویش رو انجام داد.
من و تو که اشرف مخلوقات عالم هستیم، آیا وظیفه و انتظاری که ازمون میره رو انجام دادیم؟
تا حالا به‌صورت جدی پا شدی بری دنبال گمشده‌ات؟ امامت؟
من می‌خوام #زمینه_ساز او باشم، تو هم #زمینه_ساز_شو
با ما همراه باشید، در کمپین #زمینه_ساز_شو

همچنین ببینید

دوران فترت و بی پدری

177 – غصۀ بى‌پدرى

به قلم: مريم رحمانيان در فراقت اى پدر، «از هر طرف که رفتم جز وحشتم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 16 =