خانه > ساعت صفر > دربارۀ من، از خدا بپرسید!

دربارۀ من، از خدا بپرسید!

راه شناخت جانشینان خدا

دربارۀ من، از خدا بپرسید!

اگر در طلب یقین و اطمینان هستی، توشه برگیر و به‌سوی خدای سبحان مهاجرت نما و از او طلب کن که تو را اجابت می‌کند. چقدر این توشه ‌-که همان اخلاص برای خدای سبحان است- بر قلب‌های پاکیزه سبک است و چه کوتاه است راه مهاجرت، که به چیزی جز نیت نیاز ندارد. سید احمد‌الحسن، نیمۀ شعبان1431
(پاسخ‌های روشنگرانه، ج۶، س۵۸۴)

راه شناخت جانشینان خدا دربارۀ من، از خدا بپرسید! اگر در طلب یقین و اطمینان هستی، توشه برگیر و به‌سوی خدای سبحان مهاجرت نما و از او طلب کن که تو را اجابت می‌کند. چقدر این توشه ‌-که همان اخلاص برای خدای سبحان است- بر قلب‌های پاکیزه سبک است و چه کوتاه است راه مهاجرت، که به چیزی جز نیت نیاز ندارد. سید احمد‌الحسن، نیمۀ شعبان1431(پاسخ‌های روشنگرانه، ج۶، س۵۸۴)

بعد از همۀ این‌ دلایلی که ذکر شد، هنوز دلت قرص نشده که با فرستادۀ امام مهدی بیعت کنی؟!

شاید بگی شک دارم که واقعاً خودشه یا نه. بذار یه اتفاق تاریخی برات بگم.

امام رضا (ع) در بحث و گفتگو با علمای یهودی و مسیحی به ذكر نام پیامبر اسلام در كتاب‌های خودشون پرداخت و فرمود:

«اكنون كه انكار نكردى و به این مطالب اقرار نمودى، سِفر دوم انجیل را نیز بیاور كه در آنجا نام آن پیامبر و جانشینش (على علیه‌السلام) و نام دخترش فاطمه و فرزندانش حسن و حسین (علیهم‌السلام) ذكر شده است.» وقتى جاثلیق و رأس الجالوت، مشاهده كردند كه حضرت، عالم‌تر از آن‌ها به كتاب‌هایشان است، عرضه داشتند: قسم به خدا! چیزى فرمودید كه رد و دفع آن براى ما امكان ندارد، مگر اینکه منكر تورات و انجیل و زبور بشویم و مطالب شما را موسى و عیسى بشارت داده‌اند؛ ولى ما نمى‌دانستیم او محمد است و اكنون نیز چون شک داریم كه آیا این محمد، محمد شماست و یا محمد دیگر، لذا نمی‌توانیم به نبوت او اقرار كنیم!
امام فرمود: «آیا به شک چنگ مى‌زنید؟ مگر از ابتداى خلقت تابه‌حال، خداوند كسى را مبعوث كرده است كه نامش محمد باشد؟ و آیا غیر از محمد ما، در كتاب‌هاى آسمانى، محمد دیگرى دیده‌اید؟» آن‌ها از جواب بازماندند! (بحار الأنوار، ج۴۹، ص۷۶؛ الثاقب فی المناقب، ص۱۹۱)

خب، آیا از اول غیبت کبری تابه‌حال، این‌همه دلیلی که برای حقانیت حجت آخرالزمان ذکر شده و تمام علائمی که اهل‌بیت (ع) برای آخرالزمان بیان کردند، همه در یک شخص و در یک زمان به این اندازه جمع شده بودن؟ چه شکی باقی می‌مونه که بخوای با فرستادهٔ امام مهدی، سید احمدالحسن بیعت کنی؟

اگه باز هم دلت قرص نمی‌شه، یه راه دیگه‌ای هم هست که خود سید احمدالحسن، زمینه‌ساز امام مهدی معرفی می‌کنه. به این سؤال و جواب دقت کن.

سؤال:

سید احمد‌الحسن‌ (ع)… من با بررسی استدلالی که شما به روایات اهل‌بیت (ع) داشته‌اید، اشاره‌های واضحی به شخصیت همراه امام مهدی (ع) یافتم و اینکه او را مهدی و منصور و وزیر و مولایی که بعد از او، امر او را بر عهده می‌گیرد (المولی الذی يلی امره) نامیده‌اند. من به همۀ این‌ها مؤمن هستم؛ ولی نداشتن اطمینان‌ قلبی، همچنان به حال خود باقی است. آیا برای رسیدن به آن، راهی وجود دارد؟ ما را راهنمایی کنید، خداوند شما را رحمت کند! سید احمد‌الحسن‌ (ع)… تمام ادلۀ روایی که برای اثبات حجیت و وجودتان آورده‌اید و اشاره‌ای که در مضمون روایات به شما شده است، ان‌شاء‌الله صحیح است؛ ولی مقداری نگرانی و اضطراب از آنچه از آن‌ها استنباط می‌شود، در دلم باقی مانده است؛ چه راهی برای اطمینان قلبی وجود دارد؟ والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته. فرستنده: صادق، عراق

پاسخ:

و الحمد لله رب العالمین، و صلی الله علی محمد و آل محمد الائمة و المهدیین و سلم تسلیماً.

خداوند شما را بر هر خیری موفق بگرداند! اگر در طلب یقین و اطمینان هستی، توشه برگیر و به‌سوی خدای سبحان مهاجرت نما و از او طلب کن که تو را اجابت می‌کند. چقدر این توشه ‌-که همان اخلاص برای خدای سبحان است- بر قلب‌های پاکیزه سبک است و چه کوتاه است راه مهاجرت، که به چیزی جز نیت نیاز ندارد؛ چراکه خداوند متعال از خلقش دور نیست: (وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ) [ق، 16] (و ما انسان را آفريده‌ايم و مى‌دانيم نفْس او چه وسوسه‌اى به او مى‌كند، و ما از شاهرگ [او] به او نزديك‌تريم)؛ و چه آسان است که از او درخواست نمایی و او کسی است که صداها بر حضرتش مشتبه نگردد و بخشش بسیارش جز جود و کرم بر او نیفزاید. خداوند شما را بر هر خیری موفق بگرداند! آیا بر شما دشوار است که سجده کنی و سر برنداری تا این‌که پاسخ پروردگارت را بشنوی و در آخرت و دنیا نجات یابی؟ آیا بر شما دشوار است که سه روز روزه بگیری و در شب‌هایش به درگاه خدا تضرع کنی تا شما را پاسخ گوید و حق را به شما بشناسانَد؟ خداوند شما را بر هر خیری موفق بگرداند! به خدا پناه ببر که او را غاری محکم و نفوذناپذیر می‌یابی و کسی را که به او پناه ببرد، ضایع نمی‌گرداند. والسلام علیکم و رحمة الله وبرکاته. (احمد‌الحسن، نیمۀ شعبان1431)

پاسخ‌های روشنگرانه، ج۶، س۵۸۴

همچنین ببینید

دوران فترت و بی پدری

177 – غصۀ بى‌پدرى

به قلم: مريم رحمانيان در فراقت اى پدر، «از هر طرف که رفتم جز وحشتم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *