خانه > ساعت صفر > همراه با عبدصالح > زمینه‌ساز ، از کجا می‌آید؟

زمینه‌ساز ، از کجا می‌آید؟

زمینه‌ساز ظهور

زمینه‌ساز ، از کجا می‌آید؟

امیر مؤمنان (ع) خطبه‌ای در کوفه خواند و فرمود: «…بدانيد اگر شما از انقلابگر مشرق پيروی كنيد، او شما را به راه و روش پيامبر راهنمايی می‌كند و از بيماری كری و كوری و گنگی رهايی می‌بخشد، تا از رنج طلب و ظلم آسوده شوید و بار سنگین را از شانه‏‌هایتان بر زمین نهد… .» (کافی، ج۸، ح۲۲)
وقتی حرف از مکان اومدن امام مهدی (ع) و قائم آل محمد زده میشه، همه می‌گن معلومه، از مکه ظهور می‌کنه.

حالا سؤال، آیا زمینه‌سازِ‌ش هم از اونجا ظهور می‌کنه؟

اگه سراغ امامان شیعه (ع) و رسول خدا (ص) بریم، می‌بینیم خبر از مکان دیگه‌ای دادن.

بهتره بهش فکر کنیم که شاید زمینه‌ساز ظهور امام مهدی (ع) و کسی که به صاحبمون دعوت می‌کنه، از جای دیگه‌ای بیاد و اهل یه سرزمین دیگه باشه.

الحمدلله، اهل‌بیت توی روایات زیادی توضیح دادن که زمینه‌ساز از کجا میاد.

با هم به یادگاری‌های رسول خدا (قرآن و روایات) چنگ می‌زنیم تا حقیقت رو پیدا کنیم.

عباد بن محمد مداینی گوید: به محضر امام صادق (ع) وارد شدم… گفتم: خروج او (مهدی) چه زمانی خواهد بود، خداوند مرا فدای شما کند؟ فرمود: «زمانی که کسی که خلق و امر برای اوست (خداوند)، بخواهد.»

گفتم: آیا علامتی برای آن، قبل از وقوعش هست؟ فرمود: بله، علامت‌های مختلفی هست.

گفتم: مثلاً چه چیز؟ فرمود: «خروج دابة الارض از مشرق.» (فلاح السائل السيد ابن طاووس، ص170؛ بحار الانوار، ج83، ص62)

جالبه در روایات اهل‌بیت (علیهم‌السلام) بیان شده که دابة الارض، امیرالمؤمنین (ع) است که در آخرالزمان میاد.

درجایی دیگه، امیرالمؤمنین (ع) میگه من در آخرالزمان میام و… . یکی از اصحاب سؤال می‌کنه:

گویی شما خبر می‌دهی که بعد از مردن، بار دیگر زنده خواهید شد؟ حضرت فرمودن:«نه، بیراهه رفتی!

آنچه را که گفتم، مردی از دودمان من انجام خواهد داد.» (بحار الانوار، ج53، ص59 و 60)

این دابة الارض که از مشرق میاد، کیه؟

مسعده گوید، از امام صادق (ع) شنیدم که فرمود: امیر مؤمنان (ع) خطبه‌ای در کوفه خواند و فرمود: «…بدانيد اگر شما از انقلابگر مشرق پيروی كنيد، او شما را به راه و روش پيامبر راهنمايی می‌كند و از بيماری كری و كوری و گنگی رهايی می‌بخشد، تا از رنج طلب و ظلم آسوده شوید و بار سنگین را از شانه‏‌هایتان بر زمین نهد. خداوند کسی را از درگاه خود نراند، جز آن‌كس كه تسليم حق نباشد و ظلم و ستم پيشه كند و آنچه حق او نيست، برگيرد. “و کسانی که ظلم کردند به‌زودی خواهند دانست که به کدام بازگشتگاه خواهند برگشت”.» (کافی، ج۸، ح۲۲)

این شخص که از شرق میاد و اگه ازش تبعیت کنیم، بار سنگین جست‌و‌جوی امام مهدی (ع) رو از ما برمی‌داره، کیه؟

امام صادق (ع) فرمود: «اگر دیدید پرچم‌های سیاه از خراسان خروج کردند، خودتان را به آن‌ها برسانید، حتی سینه‌خیز بر روی یخ‌ها؛ زیرا حاملان آن، حق را طلب می‌کنند، ولی به آن‌ها داده نمی‌شود. پس می‌جنگند و پیروز می‌شوند. پس آنچه طلب کرده بودند، به آن‌ها داده می‌شود، اما قبول نمی‌کنند. گویی آن‌ها را می‌بینم که شمشیرهایشان را بر دوش خود قرار داده‌اند تا آنکه پرچم‌هایشان را به قائم مهدی برسانند. بدانید آن‌ها انصار مهدی هستند که حکومت او را برایش مهیا می‌کنند. قلب‌های آنان مانند پاره‌های آهن است. پس اگر دیدید که پرچم‌های سیاه از طرف مشرق می‌آیند، فارس‌ها را گرامی بدارید؛ زیرا که دولت ما در آن‌هاست.» (یوم الخلاص، ص572)

زمینه‌ساز‌ان امام مهدی (ع) از فارس میان ولی یه سؤال، چرا شعار این لشکریان «احمد احمد»ه؟

به این روایت دقت کن:

امام باقر (ع) فرمود: «براى خداى تعالى، گنجى در طالقان است که نه طلاست و نه نقره؛ بلکه دوازده هزار نفر در خراسان هستند که شعارشان: «احمد احمد» است و رهبر آن‌ها جوانى از بنى‌هاشم، سوار بر قاطرى خاکستری‌رنگ است. پيشانى‌بندی قرمزرنگ بر پيشانی بسته است. گويی به او مى‌نگرم که از رود فرات هم مى‌گذرد. اگر [خبر] آن را شنيديد به‌سوى او بشتابيد، حتى سینه‌خیز بر روی یخ‌ها.» (منتخب الانوار المضيئه، ص343)

امیر مؤمنان (ع) فرمود: «مهدی مخمور العین، پیچیده موی است و در گونه آن حضرت خالی است و مبدأ ظهور مبارکش از طرف شرق است و اگر آن‌چنان شد، سفيانى خروج خواهد نمود… .» (غيبة النعمانی، ص۳۱۶؛ تفسير البرهان، ج۳، ص۳۵۴)

نکته: در روایات اومده که امام مهدی (ع) از مکه ظهور می‌کنه و ظهور ایشون، بعد از خروج سفیانیه.

پس این کسی که از شرق و قبل از سفیانی میاد، کیه؟

خوبه بدونیم، مهدی یعنی هدایت‌شده و به همۀ اهل‌بیت (ع) مهدی گفته می‌شه!

به این روایت هم دقت کن!

حذلم بن بشیر گوید، به محضر مبارک علی بن الحسین (ع) عرض کردم: حضرت مهدی (ع) و علامت‌های آن را برای من توصیف بفرمایید. امام زین العابدین (ع) فرمود: «…سپس سفيانی ملعون از بيابان خشک خارج می‌شود و او از فرزندان عتبة بن ابی‌سفیان است؛ پس اگر سفيانی ظهور کرد، مهدی مخفی می‌شود، سپس بعد از آن، مجدداً خروج می‌کند.» (غيبة الطوسي، ص۲۹۴؛ بحار الانوار، ج۵۲، ص۲۹۱)

امام زین العابدین (ع) فرمود: «گویی صاحبتان را می‌نگرم که در بالای نجف، پشت کوفه، به همراه انصار پدرش زیر پرچم رسول خداست، درحالی‌که آن را باز کرده است. با آن به سمت هیچ قومی گسیل نمی‌شود، مگر اینکه خدا آن قوم را هلاک می‌کند.» (بحار الانوار، ج۵۱، ص۱۳۵)

ابی‌جعفر (ع) فرمود: «…مردی از فرزندان حسین (ع) به‌سوی کوفه روانه می‌شود و به پدرش دعوت می‌کند؛ سپس سفیانی، لشکرهای خود را می‌فرستد.» (کتاب الفتن، ج۱، ص۲۸)

…و خداوند، وزیر مهدی را از اهل مشرق، بر سفیانی نمایان می‌کند و سفیانی را به شام فراری می‌دهد. (شرح احقاق الحق، ج۲۹ ص۶۲۰)

حضرت على (ع) فرمود: «…پیش از او ـ‌یعنی امام مهدی‌ـ مردی از اهل‌بیتش از مشرق خروج می‌کند و هشت ماه، شمشیر را بر دوش می‌گیرد… .» (عقد الدرر، ص 129؛ الفتن، نعیم ‌بن حماد، ص 198)

در کتاب ملاحم از سید ‌بن طاووس نیز آمده است: «اگر دیدید پرچم‌های سیاه از سوی خراسان خارج شدند، به‌سوی آن‌ها بشتابید، ‌حتی سینه‌خیز بر روی برف و یخ‌؛ زیرا خلیفۀ مهدی در [میان] آن‌هاست.» (الملاحم و الفتن، ۵3)

این‌ها مختصری از روایات بود که زمینه‌ساز رو مردی مشرقی معرفی می‌کنن و اینکه شخصیت و جایگاه بزرگی داره.

در این روایات، عناوین مختلفی بهش دادن:
طالع مشرق
وزیر مهدی
خلیفۀ مهدی
مردی از اهل‌بیت امام مهدی (ع)
دعوت‌کننده به پدرش
و …

بیشتر مردم، همیشه در یاری حق کم آوردن، خودت رو ببین، از قافله #زمینه_ساز جا نمونی.
بیا تو هم #زمینه_ساز_شو

همچنین ببینید

دوران فترت و بی پدری

177 – غصۀ بى‌پدرى

به قلم: مريم رحمانيان در فراقت اى پدر، «از هر طرف که رفتم جز وحشتم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 18 =