آخرین خبرها
خانه > برگزیده > کتاب «شکست منتظران»

کتاب «شکست منتظران»

 • نام کتاب: «شکست منتظران»
 • نویسنده: شیخ ناظم عقیلی
 • تاریخ انتشار کتاب: ۱۳۹۷ – چاپ دوم
 • زبان کتاب: ترجمه فارسی
 • مترجم: گروه مترجمان انتشارات انصار امام مهدی (ع)
 • تعداد صفحات کتاب: ۶۱ صفحه

دانلود کتاب «شکست منتظران» شیخ ناظم عقیلی

فهرست مطالب کتاب «شکست منتظران»

 • شکست منتظران در مواجهه با دعوت انبیای الهی: آدم (ع)، نوح (ع)، پیامبر خدا صالح (ع)، موسی (ع)، دانیال نبی (ع)، عیسی (ع) و محمد (ص) فرستادۀ خدا
 • بشارت امام مهدی (ع) در تورات و انجیل
 • وعده به امام قائم (ع) در قرآن کریم
 • رنج و سختی امت در غیبت امام مهدی (ع)
 • ناکامی در شناخت امام مهدی (ع) و استقبال از او
 • شکست در همراهی امام مهدی (ع)
 • راهنمایی‌های اهل‌بیت (علیهم‌السلام) برای نجات از فتنه‌های پیش از قیام قائم (ع)
 • بازگشت به قرآن کریم
 • اقتدا به امام مهدی (ع) پیش از قیامش
 • اهتمام به یادگیری روایات اهل‌بیت (ع)
 • پناه بردن به دعا و تضرع به پیشگاه خداوند عز‌وجل
 • گریختن با دین (حفظ دین)
 • پیروی از زمینه‌سازان برای امام مهدی (ع) پیش از قیامش

چرا باید کتاب «شکست منتظران» نوشته شیخ ناظم عقیلی را بخوانم؟

خداوند سبحان‌و‌متعال، جن و انس و تمام هستی را برای عبادت خود آفرید؛ عبادتی قلبی و شناخت و معرفت حقیقی خودش، نه برای عبادت ظاهری که نه منفعتی عاید صاحبش می‌کند و نه زیانی را از او دور می‌گرداند.

برای رسیدن به شناخت حقیقی خداوند سبحان‌و‌متعال، گریزی از وجود راه‌هایی که ما را به این غرض نائل کند نیست؛ زیرا خداوند متعال منزه از آن است که با تمامی مخلوقاتش به‌طور مستقیم و بی‌واسطه سخن بگوید؛ ازاین‌رو خداوند متعال، فرستادگان را گسیل داشت و انبیا را مبعوث فرمود تا راهنمایانی به‌سوی خودش و راه‌هایی روشن به سوی خشنودی خودش باشند؛ پس هر‌کس که به شناخت فرستادگان و انبیای الهی موفق گردد و به ایشان اقتدا نماید و بر آیین آنان سِیر کند، متناسب با استعداد و شفافیت آینۀ فطرت خودش، به بهرۀ خویش از کمال دست خواهد یافت؛ اما کسی که هوا و هوس نفسانی و حب دنیا چشمش را کور کرده باشد از این راه روی گردانده، به جهنم درآمده، گرفتار (ظُلُمَاتٌ بَعْضُهَا فَوْقَ بَعْضٍ إِذَا أَخْرَجَ یَدَهُ لَمْ یَکَدْ یَرَاهَا وَمَن لَّمْ یَجْعَلِ اللهُ لَهُ نُورًا فَمَا لَهُ مِن نورٍ) (نور: ۴۰)؛ «تاریکی‌هایى است که بعضى بر روى بعضى قرار گرفته است. هر‌گاه دستش را بیرون آورَد، به زحمت آن را مى‌بیند و خدا به هر‌کس نورى نداده باشد او را هیچ نورى نخواهد بود» خواهد شد.

مطلب مهم، شناخت وضعیت مردم در رویارویی با فرستادگان و پیامبران و دانستن دلیل تکذیب مردم نسبت به پیامبران و انبیاست؛ و اینکه چرا همواره بیشتر مردم تکذیب‌کننده هستند. پاسخ در این سخن حق‌تعالی آمده است: (وَأَرْسَلْنَا إِلَیْهِمْ رُسُلاً کُلَّمَا جَاءهُمْ رَسُولٌ بِمَا لاَ تَهْوَى أَنْفُسُهُمْ فَرِیقاً کَذَّبُواْ وَفَرِیقاً یَقْتُلُونَ) (مائده: ۷۰)؛ «و به سویشان پیامبرانى روانه کردیم. هر بار پیامبرى چیزى برخلاف دلخواهشان برایشان آورد، گروهى را تکذیب مى‌کردند و گروهى را مى‌کشتند.»

هوای نفْس، همان شجرۀ‌‌ خبیثه‌ای است که شاخه‌های بی‌شمارش در قلب‌های اهل شک و شبهه ریشه دوانده و آنان نیز به چریدن و خوردن از شکوفه‌های آن ـ‌‌که چون سرهای شیاطین است‌ـ پرداختند؛ پس شکم‌هایشان از ظُلُمات و تاریکی‌ها پر شد و به آنجا رسیدند که جز نفْس و خواهش‌های آن و هر آنچه نفعی برایشان داشته باشد چیزی را نمی‌بینند؛ و مصداق این سخن شاعر شدند:

بُنیَّ إنّ منَ الرجالِ بهیمهً/ فی صوره الرجلِ السمیعِ المبصرِ
پسرکم! برخی مردان چهــارپایانی بیش نیستند/ که در هیئت، مردِ شنوای بینـا هستند؛

فطنٌ لکلِّ رزیهٍ فی مالهِ/ و إذا أُصیبَ بدینهِ لم یشعرِ
که برای هرگونه زیان مالی زیرک است/ اما اگر آسیبی به دینش وارد شود احساسی ندارد.

این سنت خداوند است و در سنت خداوند تبدیلی نخواهی یافت. آن هنگام که امت از صراط مستقیم خداوند روی‌گردان می‌شود و احکام الهی را به کناری می‌نهد و به حبّ نفس و مقام و پیروان فراوان متمایل می‌گردد؛ در چنین زمانی، پیامبر یا فرستاده‌ای با اخلاق آسمانی و احکام الهی می‌آید؛ احکامی که مخالف هوای نفْس منحرفان است؛ منحرفانی که اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند، اینان شروع به تکذیب دعوت‌های الهی می‌کنند؛ چراکه مخالف خواسته‌های منحرفشان است و شخصیت انبیا و فرستادگان الهی را با انواع تهمت‌ها و افتراها ـ‌همچون سحر، جنون و دروغ‌گویی‌ـ مورد هجمه قرار می‌دهند و این سنتی است که در هر زمان و بر هر زبان جاری بوده و هست.

آنچه می‌خواهم بر آن تأکید کنم این است که بسیاری از امت‌ها منتظر پیامبرانشان بوده‌اند و وعدۀ آمدن ایشان به آن‌ها داده شده بود، آن‌ها انتظارشان را می‌کشیدند و ایشان را با نام‌ها و خصوصیاتشان می‌شناختند، ظلم‌ها و مصیبت‌های بسیاری را متحمل می‌شدند و به درگاه الهی ناله و تضرع می‌کردند تا پیامبر وعده داده‌شده‌شان را برای نجات از خواری و ذلت مبعوث گردانَد؛ اما هنگامی‌که خداوند متعال فرستادۀ موعودشان را همراه با تعالیم الهی ـ‌که مخالف خواسته‌های نفسانی‌شان بود‌ـ مبعوث می‌فرمود، به سوی تکذیب وی و متهم‌کردنش به سحر و جنون و دروغ‌گویی شتاب می‌کردند و از او روی می‌گرداندند؛ تا آنجا که برخی انبیا را کشتند، به دار آویختند و آواره کردند.

بلای بزرگ‌تر و مصیبت عظیم‌‌تر زمانی است که این سنت در رویارویی با امام مهدی (ع) تکرار می‌شود؛ آن هنگام که امام (ع) دین سلیم الهی و سنت صحیح نبوی را که مخالف هوای نفسانی ماست با خود بیاورد، به او خواهیم گفت: «ای پسر فاطمه برگرد! که ما را به تو نیازی نیست» همان‌گونه که در روایات اهل‌بیت (ع) چنین آمده است.

به همین دلیل بر خدا توکل کردم و ‌به جهت شناخت وضعیت برخی امت‌هایی که چشم‌انتظار پیامبرانشان بودند،‌ شروع به نگارش این اندک‌تحقیق نمودم؛ اینکه چرا در انتظار خود ناکام ماندند، فرستادگان الهی را تکذیب کردند، آن‌ها را راندند و به ایشان گفتند: «ما را به شما نیازی نیست. ما تنها آنچه را می‌پرستیم که پدرانمان می‌پرستیدند و شما را جز عده‌ای دروغ‌گو نمی‌بینیم».

باید بدانیم که شکست در انتظار بر دو نوع است:

 • شکست در پذیرش و شناخت فرستادۀ الهی یا امام.
 • شکست در همراهی با آن فرستاده یا امام پس از استقبال و شناخت وی.

به‌عنوان‌ مثال، قوم نوح (ع) در استقبال و شناخت وی شکست خوردند، درحالی‌که قوم موسی (ع) از او استقبال کردند، او را شناختند اما در همراهی با او ناکام ماندند؛ به همین دلیل هنگامی‌که فرعون و سپاهیانش به تعقیبشان پرداختند و آن‌ها را در ساحل دریا محاصره کردند، بنی‌اسرائیل گفتند: ما گرفتار شدیم، و موسی (ع) به آن‌ها فرمود: پروردگار من همراهم است و مرا هدایت خواهد فرمود؛ و وقتی ‌موسی (ع)‌‌ به آنان فرمان جنگ داد، گفتند: (فَاذْهَبْ أَنتَ وَرَبُّکَ فَقَاتِلا إِنَّا هَاهُنَا قَاعِدُونَ) (مائده: ۲۴)؛ «ما اینجا می‌نشینیم، تو و پروردگارت بروید و با آن‌ها بجنگید»؛ و هنگامی‌که موسی (ع) چهل شب از آنان غیبت نمود، آن‌ها سامری را اطاعت کردند و به‌جای خدای متعال به پرستش گوساله پرداختند.

اما در مورد امام مهدی (ع) هر دو نوع شکست و ناکامی رخ خواهد داد؛ در ابتدای امر عده‌ای ـ‌‌که بیشتر مردم هستند‌ـ در استقبال و شناخت وی شکست می‌خورند و سپس در ادامه برخی از کسانی که به آن حضرت ایمان می‌آورند و ایشان را می‌پذیرند، در همراهی با امام مهدی (ع) شکست خواهند خورد.

این دعوتی است تا همگی در احوال امت‌هایی که در انتظار بودند به تفکر بپردازیم ـ‌که در داستان‌های آن‌ها درس و عبرتی است برای کسانی که تعقل می‌کنندـ تا ما در همراهی با امام مهدی (ع) چنین نکنیم و همانند کسانی که پیش از ما بودند، ‌در انتظار‌ شکست نخوریم. از خداوند متعال می‌خواهیم توفیق شناخت حق و یاری بقیه‌الله حضرت حجت، محمد بن الحسن العسکری (ع) را به ما عنایت فرماید که او شنوایی است اجابت‌کننده.

دانلود کتاب «شکست منتظران» شیخ ناظم عقیلی

همچنین ببینید

ماجرای ایمان آوردن شیخ علی محمدی هوشیار به سید احمد الحسن (ع) و سپس مرتد شدنش چه بود؟

ماجرای ایمان آوردن شیخ علی محمدی هوشیار به سید احمد الحسن (ع) و سپس مرتد شدنش چه بود؟

بسم الله الواحد القهّار اللهم صل علی محمد و آل محمد الأئمه و المهدیین و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *