آخرین خبرها
خانه > پاسخ شبهات > اشخاص > شرایط مناظره با انصار امام مهدی (ع) و یمانیون چیست؟

شرایط مناظره با انصار امام مهدی (ع) و یمانیون چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم
و الحمد لله رب العالمین
و صلی الله علی محمد و آل محمد الأئمه و المهدیین و سلّم تسلیما کثیرا
و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

  • ولَا تُجَادِلُوا أَهْلَ الْکِتَابِ إِلَّا بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِلَّا الَّذِینَ ظَلَمُوا مِنْهُمْ وَقُولُوا آمَنَّا بِالَّذِی أُنزِلَ إِلَیْنَا وَأُنزِلَ إِلَیْکُمْ وَإِلَهُنَا وَإِلَهُکُمْ وَاحِدٌ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ. (عنکبوت: ۴۶)
    «ﻭ ﺑﺎ ﺍﻫﻞ ﻛﺘﺎﺏ (علمای ادیان) ﺟﺰ ﺑﺎ ﻧﻴﻜﻮﺗﺮﻳﻦ ﺷﻴﻮﻩ ﻣﺠﺎﺩﻟﻪ ﻭ ﮔﻔﺘﮕﻮ ﻣﻜﻨﻴﺪ، ﻣﮕﺮ ﺑﺎ ﻛﺴﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺁﻧﺎﻥ ﻛﻪ ظالم هستند؛ ﻭ ﺑﮕﻮﻳﻴﺪ: ﺑﻪ ﺁﻧﭽﻪ به‌سوی ﻣﺎ ﻭ به‌سوی ﺷﻤﺎ ﻧﺎﺯﻝ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﺍﻳﻤﺎﻥ ﺩﺍﺭﻳﻢ ﻭ ﻣﻌﺒﻮﺩ ﻣﺎ ﻭ ﻣﻌﺒﻮﺩ ﺷﻤﺎ ﻳﻜﻲ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻣﺎ ﺗﺴﻠﻴﻢ ﺍﻭ ﻫﺴﺘﻴﻢ.»

گفتگو و مناظره، رهگذری است برای آشکار شدن حق که مورد تأیید و تأکید ثقلین است. قرآن کریم در مواردی به نقل بحث و جدال احسن پرداخته و ائمه عصمت و طهارت (علیهم‌السلام) هم بارها با اصحاب عقاید مخالف (از قبیل ملحدین، یهود، نصاری، عامه و…) مباحثه و با آنان محاجه نموده‌اند.

انصار امام مهدی (علیه‌السلام) و مؤمنان به وصیت رسول خدا (صلی‌الله علیه و آله) نیز به پیروی از ثقلین، بارها با اصحاب عقاید مخالف، مناظرۀ کتبی یا شفاهی نموده و حجت را بر آنان تمام نموده‌اند؛ برای نمونه می‌توان به مناظرات کتبی سید احمد الحسن (ع) و همچنین مناظرات کتبی و حضوری شیخ ناظم ‌العقیلی یا سایر انصار امام مهدی (علیه‌السلام) اشاره کرد.

بر همین اساس، ما نیز اصحاب عقاید مختلف را به مطالعه و بررسی ادلۀ دعوت مبارک یمانی فرامی‌خوانیم و از آنان می‌خواهیم با ایمان به فرستادۀ امام مهدی (علیه‌السلام) خود را نجات دهند.

در مرحلۀ بعد، اگر در ادلۀ دعوت یمانی، مناقشه کلی یا جزئی دارند یا یقین به بطلان این ادله و علوم دارند، درصورتی‌که واجد شرایط مناظرۀ علمی هستند، برای دفاع از آنچه حق می‌پندارند و نقض آنچه باطل می‌شمارند، اقدام مناسب و لازم را انجام دهند؛ یعنی چنانچه خودشان صاحب ادعا و عقیده و مذهب و مؤسسۀ خاصی هستند یا نماینده رسمی یک جریان و عقیده و مؤسسه دینی می‌باشند، برای مناظرۀ رسمی با مکتب سید احمد الحسن (علیه‌السلام) درخواست خود را به ایمیل مکتب رسمی نجف اشرف ارسال نمایند: najafoffice24@almahdyoon.org

در غیر این صورت چنانچه خواستار مناظره با مؤسسه علمی وارثین ملکوت هستند، هماهنگی‌های لازم را با مسئول مناظرات مؤسسه انجام نمایند: @warethinmalakoot_tahaddi

پیشاپیش باید متذکر شویم که شروط اولیه و ثابت مناظره با مؤسسۀ رسمی وارثین ملکوت از این قرار است:

  • معرفی کامل شخص داوطلب به همراه رزومۀ علمی او
  • تعهد به رعایت ادب و اخلاق در حین مناظره
  • عدم خروج و انحراف از موضوع اصلی محل مناقشه

همچنین لازم به ذکر است که ما در خصوص موضوعات ذیل، همۀ واجدان شرایط را تحدّی به مناظره می‌کنیم:

اما چنانچه افرادی قصد مناظره با شخص خاصی از مؤمنان به دعوت یمانی را دارند، می‌توانند به خود او پیام دهند. بدیهی است که در این صورت مسئولیت مناظره بر عهدۀ اشخاص مناظره‌کننده خواهد بود و مؤسسۀ وارثین ملکوت تعهدی دراین‌باره نخواهد داشت؛ بلکه اصولاً باب گفتگوی دوستانۀ دوجانبه میان همه مردم از هر عقیده و مکتبی در محافل حقیقی و مجازی همواره باز بوده و خواهد بود.
و الحمد لله الذی هدانا لهذا و ما کنا لنهتدی لولا ان هدانا الله

همچنین ببینید

علت فرار علی محمدی هوشیار و اتباع مرجعیت از مناظره رسمی با انصار امام مهدی (ع) چیست؟

علت فرار علی محمدی هوشیار و اتباع مرجعیت از مناظره رسمی با انصار امام مهدی (ع) چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد الأئمه والمهدیین و سلّم …

یک نظر

  1. یا احمدالحسن علیه السلام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *