خانه > ادعیه > دعای فرج (به همراه ترجمه ی فارسی)

دعای فرج (به همراه ترجمه ی فارسی)

چه زیباست در خواندن دعای فرج به جای فکر به مشکلات و دغدغه های خود، به امر مهم تمکین امام (ع) بیاندیشیم و گشایش و فرج را برای آل محمد درخواست کنیم.

حضرت صادق علیه السلام فرمود: زودترين دعایی که به اجابت رسد دعای برادر (دينی) برای برادرش در غياب او است، وقتی در ابتداء شروع به دعا برای برادرش کند پس فرشته‌ای که موکل بر او است گويد: آمين و برای تو دو چندان است (دو برابر آن چه برای برادر دينيت خواستی برای توست).

امام باقر ع فرمود : هیچ عید قربان و فطری نیست مگر این که در آن حزن و اندوه آل محمد (ع) تازه و نو می شود. سوال شد: چرا؟ حضرت فرمود: زیرا آنها حق خود را در دست دیگران می بینند.
من لایحضره الفقیه:ج۱ ص۵۱۱ باب صلاة العیدین

متن دعای فرج به همراه ترجمه ی فارسی آن

بسم الله الرحمن الرحیم

إِلٰهِی عَظُمَ الْبَلاءُ، وَبَرِحَ الْخَفاءُ، وَانْکَشَفَ الْغِطاءُ، وَانْقَطَعَ الرَّجاءُ، وَضاقَتِ الْأَرْضُ، وَمُنِعَتِ السَّماءُ، وَأَنْتَ الْمُسْتَعانُ، وَ إِلَیْکَ الْمُشْتَکیٰ، وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِی الشِّدَّةِ وَالرَّخاءِ.


خدایا گرفتاری بزرگ شد و پوشیده بر ملأ گشت و پرده کنار رفت و امید بریده گشت و زمین تنگ شد و خیرات آسمان دریغ شد و پشتیبان تویی و شکایت تنها به جانب تو است، در سختی و آسانی تنها بر تو اعتماد است.

اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلیٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ أُولِی الْأَمْرِ الَّذِینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ، وَعَرَّفْتَنا بِذَلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ، فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلاً قَرِیباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ.


خدایا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست آن صاحبان فرمانی که اطاعتشان را بر ما فرض نمودی و به این سبب مقامشان را به ما شناساندی، پس به حق ایشان به ما گشایش ده، گشایشی زود و نزدیک همچون چشم بر هم نهادن یا زودتر.

یَا مُحَمَّدُ یَا عَلِیُّ، یَا عَلِیُّ یَا مُحَمَّدُ اکْفِیانِی فَإِنَّکُما کافِیانِ، وَانْصُرانِی فَإِنَّکُما ناصِرانِ.‌


ای محمّد و‌ای علی،‌ای علی و‌ای محمّد، مرا کفایت کنید که تنها شما کفایت کنندگان منید و یاری ام دهید که تنها شما یاری کنندگان من هستید.

یَا مَوْلانا یَا صاحِبَ الزَّمانِ، الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ، أَدْرِکْنِی أَدْرِکْنِی أَدْرِکْنِی، السَّاعَةَ السَّاعَةَ السّاعَةَ، الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ، یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطَّاهِرِینَ.‌


ای مولای ما‌ای صاحب زمان، فریادرس، فریادرس، فریادرس، مرا دریاب، مرا دریاب، مرا دریاب، اکنون، اکنون، اکنون، با شتاب، با شتاب، با شتاب،‌ای مهربان‌ترین مهربانان به حق محمّد و خاندان پاک او.

همچنین ببینید

شوهر بد اخلاق

169 – شوهر وحشی!

ماجرای بانوی مؤمنی که با صورتی کبود و چشمانی گریان برای سید احمدالحسن نامه نوشت …