خانه > جستجوی تمدن > ظرف نزول قرآن کیست؟

ظرف نزول قرآن کیست؟

فاطمه زهرا (س) عظیم است و کسی او را نمی‌شناسد و نمی‌تواند گوشه‌ای از کمالات و مقامات نورانی‌اش را بیان نماید، مگر اینکه خودش عظیم باشد…

آری، یک زن با تمام عواطفش می‌تواند چنان رشد و تعالی یابد که «مصداق الرحیمِ» خداوند شود…
آری… فاطمه (س) اسم اعظم خدا شد…
و فاطمه (س) مادر حجج الهی شد…
آری، ای بانو! مسیر ارتقایت به ملکوت خدا را خودت هموار کن…

فاطمه؛ ظرف نزول قرآن
ظرف نزول قرآن کیست؟

سید احمد الحسن (ع) می‌فرماید:

«حضرت فاطمه (س)، باطن و درون دروازۀ شهر است و بیرون آن، حضرت علی (ع) و شهر، حضرت محمد (ص) می‌باشد؛ در مقابلِ اسم‌های سه‌گانۀ: الرحیم، الرحمن و الله. آن‌ها که سلام و صلوات خداوند بر آن‌ها باد، ارکان سه‌گانۀ هدایت و تجلی ارکان سه‌گانۀ اسم اعظم‌اند: الله، الرحمن و الرحیم.
و علم، جملگی در شهر است؛ پس هرگاه فرود آمدن آن خواسته شود، باید از باب و دروازه صورت گیرد و در ابتدا از باطن دروازه و سپس از ظاهر آن به سمت خلق نازل شود. باطن دروازه، حضرت فاطمه است که صلوات خدا بر او باد؛ پس نازل شدن در اوست و آن حضرت، ظرف علم باطن است؛ و علم و آنچه در شهر است (پیامبر خدا (ص) یا قرآن) در او نازل شده است…
قرآن در شب قدر نازل می‌شود و قرآن در فاطمه (س) نازل می‌شود؛ و شب قدر همان فاطمه (س) است و همان‌طور که معصومین (ع) فرموده‌اند «ما حجت‌های خداییم و فاطمه حجت خدا بر ماست»؛ و همان‌گونه که پیامبر (ص) فرمود: «فاطمه، مادرِ پدرش است» و مادر، ظرف است و فاطمه (باطن دروازه) همان ظرفی است که قرآن در آن نازل می‌شود و قرآن، محمد (ص) می‌باشد.
و این معنای دوم باطن برای این حدیث است. پیامبر خدا (ص) در حدیث قدسی از قول خداوند می‌فرماید: (لولاک لما خلقت الافلاک و لو لا علی لما خلقتک و لو لا فاطمه لما خلقتکما) (اگر تو نبودی افلاک را خلق نمی‌کردم و اگر علی نبود، تو را خلق نمی‌کردم؛ و اگر فاطمه نبود، شما دو تن را خلق نمی‌کردم).
و فاطمه (س) همان ظرف نزول قرآن است و آن حضرت، باطن دروازۀ شهری است که از آن بر خلق افاضه می‌شود؛ بنابراین وجود آن حضرت ضروری است و با نبودن ایشان نظام آفرینش استوار نمی‌گردد؛ چراکه او یکی از ارکان سه‌گانه است؛ پس او ظرف نزول قرآن می‌باشد».
(متشابهات، ج ۴، س ۱۳۷)

فاطمه (س) علی‌رغم فهم ناقص مدعیان ‌دین‌داری، صرفاً در حجاب ظاهری از نامحرم خلاصه نمی‌شود… آری مقامشان عظیم است…
و عظیم است
و عظیم…

یا سرالمستودع فاطمه (س) اغثنا

همچنین ببینید

احیای خانه ی وحی

176 – احیای خانۀ وحی

صدای یمانی آل‌محمد (ع) سید احمدالحسن باشیم به قلم: ستایش حکمت صیانت و حفاظت از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *