آخرین خبرها
خانه > جستجوی تمدن > آیا در دولت عدل الهیِ امام مهدی (ع)، حجاب اجباری خواهد بود؟

آیا در دولت عدل الهیِ امام مهدی (ع)، حجاب اجباری خواهد بود؟

حجاب زن همواره یکی از مهم‌ترین موضوعات اجتماعی مطرح در شرایع الهی بوده است. به‌رغم اتفاق اجمالی علمای ادیان بر اصل لزوم پوشش برای زن، مباحثات و مجادلاتی دامنه‌دار در کیفیت و حدود این حکم الهی وجود داشته است. در متون مقدس یهودیان، مسیحیان و حتی زرتشتیان حکم‌های سخت‌گیرانه‌ای نسبت به پوشش، رفتار و گفتار زنان به چشم می‌خورد.

در جهان اسلامی اما این موضوع برجستگی و نمود بیشتری یافته است؛ به‌گونه‌ای که صرف‌نظر از اختلاف‌های جزئی فقها در محدودۀ پوشش واجب برای زن، امروزه و در تعاملات بین فرهنگی، حجاب زنان به نمادی از «اسلام» تبدیل شده است.

آیا در دولت عدل الهیِ امام مهدی (ع)، حجاب اجباری خواهد بود؟

اما در ایرانِ پس از انقلاب، مسئلۀ حجاب رنگ تازه‌ای به خود گرفت و با اجبار حکومتی، به‌یک‌باره تبدیل به نمادی برای حاکمیت سیاسی اسلام شد. این در حالی بود که حتی در فقه مرسوم و متداول در حوزه‌های سنتی هم مبنایی شرعی برای این اجبار یافت نمی‌شد.

اگرچه بحث حجاب اجباری از همان روزهای اول پیروزی انقلاب مطرح و در عمل اِعمال شد، اما تا چند سال به‌صورت قانون درنیامد؛ تا اینکه در سال ۱۳۶۲ مجلس ایران با تصویب «قانون مجازات اسلامی»، برای عدم رعایت حجاب در محیط‌های عمومی، مجازات تعیین نمود.

در تبصرۀ مادۀ ۱۴۱ قانون مجازات اسلامی آمده‌ است: «زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا از ۵۰ هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد

موافقان حجاب اجباری آن را مقتضای طبیعی وجود حکومت اسلامی و اهتمامش به امربه‌معروف و نهی‌از‌منکر می‌دانند؛ اما مخالفان معتقدند که اجبار حجاب در ایران برخاسته از دغدغه‌های سیاسی است، نه فقهی. از این دیدگاه، حجاب زنان در ایران نماد حاکمیت مذهبی و اجبار به آن اقدامی برای جذب و حفظ پایگاه مذهبی است.

این اجبار حکومتی که از همان سال‌های نخست با واکنش‌های منفی فراوانی مواجه شد، در سال‌های اخیر تبدیل به نمادی برای اعتراض به سیاست‌مداران شده است؛ یعنی متأسفانه امروز شاهد آن هستیم که مخالفت با یک دستور دینی، به مستمسکی برای اعلان مخالفت بسیاری از جوانان با حاکمیت سیاسی بدل شده است.

  • اما به‌واقع، حجاب در دین الهی چه جایگاهی دارد؟
    آیا اسلام حقیقی حجاب را صرفاً واجب عبادی می‌داند و یا قانون حکومتی و لازم الاتباع؟
    اگر قانون است، آیا شامل غیرمسلمانانِ ساکن بلاد اسلامی هم می‌شود؟
    آیا در دولت عدل الهیِ امام مهدی (ع)، حجاب اجباری خواهد بود؟

همۀ این‌ها سؤالاتی است که ذهن هر مسلمان اهل اندیشه‌ای را به خود مشغول می‌سازد.

سید احمدا لحسن یمانی، وصی و فرستادۀ امام مهدی (ع) در پاسخ به پرسش یکی از ایرانیان مؤمن به دعوت مبارک، به زیبایی، موضع اسلام حقیقی و اصیل را در قبال حجاب زنان معرفی کردند:

سؤال:
«…در ایران، زنان به‌اجبار باید موهای خود را زیر حجاب قرار دهند و اگر این کار را نکنند، حکومت آن‌ها را مجازات می‌کند؛ و این مسئله حتی برای افراد ادیان دیگر هم وجود دارد …
آیا مسئلۀ حجابِ اجباری که توسط حکومت اجرا می‌شود، کار درستی است؟ آیا در دولت عدل الهی، حجاب اجباری وجود دارد و هر‌کس حجاب نگذارد، حتی اگر مسلمان نباشد، مجازات می‌شود؟»

پاسخ سید احمد الحسن (ع):

«این‌ها دین را وارونه درک کرده‌اند و با این کارهای نادرستشان به دین جفا می‌کنند؛ و به نام اسلام و تشیع و آل محمد (ع) لطمه وارد می‌کنند؛ زیرا محمد رسول خدا (ص) هیچ‌کس را برای پوشیدن حجاب مجبور نکرد و خداوند سبحانه و تعالی هیچ‌کس را برای پوشیدن حجاب یا دین‌داری و عبادت مجبور نکرد؛ بلکه دین خود را بر پیامبرش نازل نمود و بهشت را به کسانی که ایمان می‌ورزند و به عبادت التزام دارند، وعده داد.
عبادت بدون نیت، ارزشی ندارد؛ و حجاب، عبادت و اطاعت از دستور خدا و پیغمبر است؛ پس باید نیتِ قرب و نزدیکی به خداوند سبحانه و تعالی محقق شود؛ پس کجاست نیت کسی که به‌زور او را مجبور به حجاب می‌کنند؟!
اما اجبار زنان غیرمسلمان بر حجاب، از این هم قبیح‌تر است
(پیام فیس‌بوک سید احمد الحسن (ع)، ۲۰۱۸/۰۷/۰۵)

همچنین ببینید

نقش سید احمدالحسن (ع) به‌عنوان رهبر حقیقی مانند نقش تمام حجت‌های خداست. مردم را به راه حق و درست هدایت می‌کنند. در صورت پذیرش مردم و ایمان‌آوردن آن‌ها، برمی‌خیزند و سعی در اصلاح فساد می‌کنند؛ این مسئله را در رفتار امام علی علیه‌السلام مشاهده کنیم که به دلیل سرپیچی و یاری‌نرساندن مردم، به مدت 25 سال خانه‌نشین بودند.

اصلاح گر حقیقی

خداوند مهربان، نعمت‌هایش را با رحمت به بندگانش عطا می‌کند که طبعاً قابل‌شمارش نیست. لطف …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *