آخرین خبرها

خطبۀ عید فطر

اعمال عید و احکام زکات فطره

زکات فطره از فرایضی است که روزه با آن به پایان می‌رسد. در حقیقت این موضوع را به این دلیل مطرح می‌کنیم، که برادران سؤالات زیادی [در‌این‌باره] می‌پرسند و روایاتی را بیان می‌کنیم در بیان فضیلت زکات فطره، زمان، مقدار، جنسش و اینکه در چه جایی و بر چه کسی واجب است؛ روایات زیادی در بیان فضیلت و پرداخت آن وارد شده و اینکه بر همه واجب است؛ حتی بر پیامبر و آل او فریضه و واجب است.

ابی‌بصیر و زراره از امام صادق‌(ع) روایت کرده‌اند که ایشان فرمود:
همچنان که صلوات بر پیامبر از شرایط اتمام نماز است، از شرایط اتمام روزه نیز پرداخت زکات است؛ یعنی فطره‌؛ چراکه کسی که روزه بگیرد و زکات نپردازد، هیچ روزه‌ای از او پذیرفته نیست. البته اگر عمداً آن را ترک کرده باشد؛ و هیچ نمازی از او پذیرفته نیست، اگر صلوات بر پیامبر(ص) را عمداً ترک کند. خداوند متعال قبل از روزه با آن آغاز کرده و فرموده: (قَدْ أَفْلَحَ مَن تَزَکَّىٰ * وَذَکَرَ اسْمَ رَبِّهِ فَصَلَّىٰ) [اعلی، ۱۴ و ۱۵] (رستگار آن کسی است که خود را پاک گردانید * و نام پروردگارش را یاد کرد و نماز گزارد).

همچنین امیرالمؤمنین علی(ع) روز عید فطر در خطبه‌اش فرمود:
«خدا را یاد کنید تا یادتان کند و او را بخوانید تا شما را اجابت کند و فطره را بپردازید که سنت پیامبرتان و فریضه‌ای واجب از سوی رَبّتان است.»
روایات زیاد است؛ اما در این فرصت به‌جهت اختصار بیانشان نمی‌کنم؛ پس زکات فطره اهمیت زیادی دارد و واجبی شرعی است که اتمام و قبول روزه منوط به آن است.
بنابراین به توضیحات مختصری خواهیم پرداخت در خصوص: زمان پرداخت زکات فطره، مقدار، جنس آن و اینکه در چه جایی و بر چه کسی واجب است…

همچنین ببینید

به‌طور کلی با مردم با مهربانی رفتار کنید تا خداوند احوال شما را اصلاح کند، و به‌واسطۀ شما، آفریده‌هایش را به راه مستقیمش هدایت کند. (پاسخ‌های روشنگرانه، جلد ۷، سؤال ۷۲۹) این صفات برجسته که خیرخواهی برای همگان را در پی دارد ثمرۀ تخلق به مکارم اخلاق است.

احمدالحسن (ع) جلوه‌ای از مکارم اخلاق

«أنا عبدالله وأخوکم وصدیقکم وخادمکم أنصار الله جمیعاً وفقکم الله» من بندۀ خدا و برادر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *