آخرین خبرها
خانه > ساعت صفر > همراه با عبدصالح > دخان ، دود آشکار و روشن‌کننده

دخان ، دود آشکار و روشن‌کننده

تحقق نشانه‌های ظهور

دخان ، دود آشکار و روشن‌کننده

«دود (دخان) از نشانه‌های قیام قائم (ع) است که در سخنان ائمه (ع) نقل شده و هم‌زمان با آمدن فرستاده‌ای است؛ بلکه به دلیل تکذیب این فرستاده، از سوی ساکنان زمین واقع می‌شود… .» (سید احمدالحسن، پاسخ‌های روشنگرانه،ج۱، پرسش ۱۵)

تابه‌حال شنیدی دود یا دخان که یکی از نشانه‌های حتمی قبل از قیام قائم شمرده شده، اتفاق افتاده است.

در روایات اهل‌بیت (ع) هم به این نشانۀ ظهور، اشاره شده؛ مثلاً:

امام باقر (ع) دربارۀ کلام خداوند: (هُوَ الْقَادِرُ‌ عَلَى أَن یَبْعَثَ عَلَیْکُمْ عَذَابًا مِّن فَوْقِکُمْ) [انعام، ۶۵] (او تواناست که از بالاى سرتان، عذابى بر شما بفرستد)، فرمود: آن، دخان یا دود، و صیحه است، (أَوْ مِن تَحْتِ أَرْ‌جُلِکُمْ)(یا از زیر پاهایتان)، فرمود: آن، خسف است. (تفسیر القمی،ج۱، ص۲۰۴؛ تفسیر نور الثقلین، ج۱، ص۷۲۴)

یا در روایاتی از پیامبر (ص) به این مضمون نقل شده که شش چیز را کانون توجه قرار دهید؛ یکی دجال و یکی دیگر هم دخان یا دود و… . (مسند احمد، ج۲، ص۳۲۴؛ صحیح مسلم، ج۸، ص۲۰۷)

اما بگذار یک نکتۀ تاریخی، در تاریخ بشر را اول به شما گوشزد کنم.

هرگاه فرستادگان، مردم قوم خود را انذار می‌کردند و آن‌ها را از عذاب الهی بر‌حذر می‌داشتند، اولین عکس‌العمل مردم، تمسخر و ناپسند‌شمردن کلام فرستاده بود.
ای مردم! خداوند متعال، در قرآن کریم، برای همۀ ما مردم آخرالزمان که در هنگامۀ قیامت صغری (قیام قائم) زندگی می‌کنیم، نشانه‌ای قرار داده است تا اگر فرستاده‌ای را به خاطر شلوغی دنیایمان نیافتیم، از طریق آن نشانه، پی ببریم که فرستادۀ او در بین ماست و چون از روی جهل، انکارش کرده‌ایم، عذابش را بر ما فرو‌فرستاده است.

خداوند متعال می‌فرماید: (فَارْتَقِبْ یوْمَ تَأْتِی السَّماءُ بِدُخانٍ مُبِینٍ * یغْشَى النَّاسَ هذا عَذابٌ أَلِیمٌ * رَبَّنَا اکْشِفْ عَنَّا الْعَذابَ إِنَّا مُؤْمِنُونَ * أَنَّى لَهُمُ الذِّکْرى وَقَدْ جاءَهُمْ رَسُولٌ مُبِینٌ * ثُمَّ تَوَلَّوْا عَنْهُ وَ قالُوا مُعَلَّمٌ مَجْنُونٌ * إِنَّا کاشِفُوا الْعَذابِ قَلِیلاً إِنَّکُمْ عائِدُونَ * یوْمَ نَبْطِشُ الْبَطْشَـﺔ الْکُبْرى إِنَّا مُنْتَقِمُونَ)(دخان، ۱۰ تا ۱۶) (چشم‌انتظار روزی باش که آسمان، دودی آشکار بیاورد * که همۀ مردم را فرامی‌گیرد و این عذابی است دردآور * [مى‌گویند:] ای پروردگار ما، این عذاب را از ما دور گردان که ما ایمان آورده‌ایم * کجا پند می‌پذیرند؟ و حال‌آنکه، به‌یقین، براى آنان پیامبرى روشنگر آمده است* پس از او روی‌گردان شدند و گفتند: دیوانه‌ای است تعلیم‌یافته * عذاب را اندکی برمی‌داریم و شما باز به آیین خویش بازمی‌گردید * روزی آن‌ها را به حمله‌ای سخت فروگیریم که ما انتقام‌گیرنده‌ایم).

این دود، عذاب است و عذاب، بعد از فرستاده‌شدن فرستاده‌ای واقع می‌شود. خداوند متعال می‌فرماید: (وَ ما کُنَّا مُعَذِّبِینَ حَتَّى نَبْعَثَ رَسُولاً) (اسراء، ۱۵) (و ما هیچ قومی را عذاب نمی‌کنیم تا آنگاه که برایشان فرستاده‌ای بفرستیم)؛ همچنین این دود یا عذاب، مجازات تکذیب‌کردن فرستاده‌ای است که برای آن‌ها فرستاده شده، درحالی‌که فرستاده، در میانشان است؛ همان‌طور که در آیات قرآن، به‌وضوح، می‌بینیم: (ثُمَّ تَوَلَّوْا عَنْهُ وَ قالُوا مُعَلَّمٌ مَجْنُونٌ) (پس از او روی‌گردان شدند و گفتند: دیوانه‌ای است تعلیم‌یافته)؛ و نیز این دود یا عذاب، پس از سایه‌افکندن، ایمان ساکنان زمین را به این فرستاده آشکار می‌کند؛ همان‌طور که عذاب بر قوم یونس (ع) یا یونان سایه افکند؛ همچنین این دود یا عذاب، مقارن با قیامت صغراست و همان‌گونه که در آیه، واضح است، همان حملۀ کوچک (بطشه صغری) است و پس از آن، چیزی جز حملۀ بزرگ (بطشه کبری) و انتقام از ظالمین نخواهد بود.

بنابراین دود (دخان) از نشانه‌های قیام قائم (ع) است که در سخنان ائمه (ع) نقل شده و هم‌زمان با آمدن فرستاده‌ای است؛ بلکه به دلیل تکذیب این فرستاده، از سوی ساکنان زمین واقع می‌شود… .

پس عقوبتی برای آن‌هاست: (أَنَّى لَهُمُ الذِّکْرى وَ قَدْ جاءَهُمْ رَسُولٌ مُبِینٌ) (کجا پند می‌پذیرند؟ و حال‌آنکه، به‌یقین، براى آنان پیامبرى روشنگر آمده است).
این فرستاده، کیست؟ ارسال‌کنندۀ این فرستاده، کیست؟

این دخان یا دود، در سال ۲۰۱۰ توسط آتشفشان ایسلند، در آسمان پدید آمد و باعث خسارت‌های زیادی ازجمله، لغو بسیاری از پروازها، مخصوصاً در اروپا شد.
این دود همان‌طور که ذکر شد، مبین و روشنگر نیز بود و نام این رسول، یعنی رسول امام مهدی (ع) و رسول عیسی (ع) و رسول ایلیا (ع) را نمایان کرد. نحوۀ پراکندگی این دود چنان بود که نام امام «احمد» (ع) را در آسمان ظاهر ساخت.

لینک عکس:

http://news.bbc.co.uk/nol/shared/bsp/hi/dhtml_slides/10/iceland_volcano/img/5iceland_volcano466.gif

این نشانه هم به وقوع پیوست و هدایتگری خویش رو انجام داد.
من و تو که اشرف مخلوقات عالم هستیم، آیا وظیفه و انتظاری که ازمون میره رو انجام دادیم؟
تا حالا به‌صورت جدی پا شدی بری دنبال گمشده‌ات؟ امامت؟
من می‌خوام #زمینه_ساز او باشم، تو هم #زمینه_ساز_شو
با ما همراه باشید، در کمپین #زمینه_ساز_شو

همچنین ببینید

اوصاف یمانی

معناشناسی اوصاف یمانی در روایات

بنابر روایات اهل بیت (ع)، آخرالزمان جولانگاه فتنه‌هاست، فتنه‌هایی که شیعیان را به گرداب اختلاف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *