آخرین خبرها
خانه > دین آخرالزمان > اخلاق احمدی > لباس روحت را کثیف نکن

لباس روحت را کثیف نکن

باران که می‌بارد برایش فرقی نمی‌کند بر زمین پاک ببارد یا بر نجاست؛ بسیار کریم است و اهل عفو و بخشش.

السّلامُ عَلیکَ أَیُّهَا ٱلغَوثُ… سلام بر تو ای باران …

آفتاب که می‌تابد برایش فرقی نمی‌کند بر چه می‌تابد. کافی ‌است خودمان را در مسیرش قرار دهیم تا از تابش آن بهره‌مند شویم.

معلم اخلاق، رحمتش را برای همه پهن کرده است؛ اما اگر کسی خود را در پیشگاه کلام ایشان قرار ندهد و پنبه در گوشش بگذارد به خودش ظلم کرده است.
هستند کسانی که تحت هر شرایطی اهل کرامت و عفو و بخشش‌اند.

یکی از این بزرگان از اولاد رسول‌الله و پارۀ تن امام مهدی(ع) است که سال‌هاست در بین ماست و حتی با دشمنان خودش نیز کریمانه برخورد می‌کند؛ زیرا خواهان هدایت همگان است.

لباس روحت را کثیف نکن.  سید احمدالحسن ع، فرستادۀ امام مهدی ع: بهتر این است که از اشتباه‌کردن ـ‌هرقدر هم کوچک باشد‌ـ درحق دیگران اجتناب کنی؛ حتی اگر آنان درحق تو اشتباه کرده باشند، تو درحق آن‌ها خطا واشتباه نکن؛ تاپوزش نخواهی ولباست راکثیف نکنی.به کسی که به شمابدی کرده است،نیکی کن وبا مدارا ونیکی بامردم تعامل داشته باش تاخداوند به تو رحم آورد.

آنچه برای بسیاری از مردم مهم نیست اشتباه‌کردن نسبت به دیگران است و می‌گویند فوقش از او عذرخواهی می‌کنم؛ اما معلم حقیقی اخلاق نمی‌پذیرد که پیروانشان این‌گونه باشند؛ سید احمدالحسن، فرستادۀ امام مهدی و یمانی موعود فرمودند:

«بهتر این است که از اشتباه‌کردن ـ‌هرقدر هم کوچک باشد‌ـ در حق دیگران اجتناب کنی؛ حتی اگر آنان در حق تو اشتباه کرده باشند، تو در حق آن‌ها خطا و اشتباه نکن؛ تا پوزش نخواهی و لباست را کثیف نکنی.

به کسی که به شما بدی کرده است، نیکی کن و با مدارا و نیکی با مردم تعامل داشته باش تا خداوند به تو رحم آورد. (پاسخ‌های روشنگرانه، جلد ٧، پرسش ٨١٣)

سید احمدالحسن برای تربیت جامعه‌ای که بر اساس تمدن الهی اخلاقی شکل گرفته است، این‌گونه توصیه می‌کند:

اساس رفتار شما با مردم باید بر مبنای اخلاق نیکو باشد؛ زیرا اگر آن‌ها بی‌ادبی کنند، در واقع ‏به خود بد می‌کنند و آنچه را در باطن نهان دارند برملا می‌سازند.»
(پاسخ‌های روشنگرانه، جلد ۴، پرسش ۳۲۸)

و در جای دیگر می‌فرمایند:

«بدی را با بدی پاسخ ندهید. با کسی که به بدی رفتار می‌کند، به نیکی رفتار کنید.

آیا دوست ندارید خدا بدی‌تان را با احسان و نیکی پاسخ دهد؟ پس همان‌گونه با «مردم» رفتار کنید… .» (بیانیۀ نصیحت به انصار)

تأکید بر احسان و اخلاق از سوی فرستادهٔ الهی به این دلیل است که احسان و نیکوکاری به‌قدری ارزشمند است که شخص را محبوب خدا می‌کند… (أَحْسِنُوا إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُحْسِنِین) (بقره، ۱۹۵) (نیکى کنید که خدا نیکوکاران را دوست دارد).

سید احمدالحسن همان‌گونه که پدران بزرگوارش فرموده‌اند مفسر قرآن است. ایشان در تفسیر بخشی از آیۀ ۸۳ سورۀ بقره می‌فرماید:
«(وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً) (و با مردم به نیکویی سخن گویید)

یعنی هرچه را که گفته می‌شود نیکو بدار… یعنى به مردم و دربارۀ آن‌ها چیزی را بگویید که دوست دارید به خودتان و دربارۀ خودتان بگویند و آن‌گونه که دوست دارید با شما رفتار شود، با آن‌ها رفتار کنید.» (پاسخ‌های روشنگرانه، جلد ۲، پرسش ۶۹)

فرستادگان و اوصیای الهی همواره با اخلاقشان شناخته می‌شوند و سید احمدالحسن(ع) نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

پس کلامشان مانند شیشه عطری است که وقتی دربش را باز کنی اطرافش را خوشبو می‌کند. خدا رحمت کند کسی را که لباس تقوا بپوشد و لباس روحش را پاکیزه نگه دارد.

با ما همراه باشید در کمپین #تولد_معلم_اخلاق

همچنین ببینید

هدایت‌کننده‌ها برای هرزمان و برای هرقومی، از فرزندان علی‌ بن ‌ابی‌طالب(ع) هستند تا روز قیامت و این به‌طور کامل با وصیت پیامبر اکرم (ص) و روایات مهدیین موافق است ..توضیحات تکمیلی از منبع کتاب «تواتر اخبار در استمرار امامت بعد از صاحب‌الزمان»، به‌قلم شیخ ناظم عُقیلی از نمایندگان مکتب سید احمدالحسن ع در مقاله بیان شده است.

هادیان بعد از رسول‌الله ص

قرینۀ چهارم روایت وصیت پیامبر و روایات مهدیین با این سخن حق‌تعالی موافق است: (إِنَّمَا …

2 نظر

  1. سلام الله علیکم انصار الله

    عیدتون مبارک باشه ان شاء الله ❤️

  2. سلام علیکم
    وقت بخیر

    بسیار عالی است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *