آخرین خبرها
خانه > ساعت صفر > همراه با عبدصالح > وصیت رسول الله ص به امتش

وصیت رسول الله ص به امتش

راه شناخت جانشینان خدا

وصیت رسول الله ص به امتش

…وقتی‌که زمان وفات امام دوازدهم رسید، آن [وصایت] را به فرزندش که اولین مقربین است تسلیم نماید، و او سه نام دارد، یک نامش مانند نام من و نام پدر من است و آن عبدالله است و «احمد» و سومین نام، «مهدی» است؛ او اولینِ مؤمنان است. (غیبت شیخ طوسی، ص ۳۰۰)

راه شناخت جانشینان خدا وصیت رسول الله ص به امتش ...وقتی‌که زمان وفات امام دوازدهم رسید، آن [وصایت] را به فرزندش که اولین مقربین است تسلیم نماید، و او سه نام دارد، یک نامش مانند نام من و نام پدر من است و آن عبدالله است و «احمد» و سومین نام، «مهدی» است؛ او اولینِ مؤمنان است. (غیبت شیخ طوسی، ص ۳۰۰)

همیشه تو روضه‌های پیامبر، روضه‌خون می‌گفت پیامبر (ص) به اونایی که دور و برِ بسترش بودن گفتن قلم و کاغذ بیارین تا براتون یه چیزی بنویسم که تا قیامت گمراه نشید و عمر به پیامبر توهین کرد و نذاشت پیامبر وصیتش رو بنویسه… اونقدر اینو تکرار کردن که همۀ مردم فکر کردن واقعاً پیامبر وصیتی ننوشته.
آره، این کار عمر خیلی زشت بود، اونقدر زشت که پیامبر (ص)، همه رو از خونۀ خودش بیرون کرد و فقط علی (ع) موند و چند نفر دیگه مثل سلمان و ابوذر و مقداد… .

بزار قصه رو یه جور دیگه برات تعریف کنم؛ پیامبر کسیه که خدا در وصفش میگه:

(وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَىٰ * إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَىٰ)
(ﻭ ﻫﺮﮔﺰ ﺍﺯ ﺭﻭﻯ ﻫﻮﺍﻯ نفْس ﺳﺨﻦ نمی‌گوید * ﺁﻧﭽﻪ ﺁﻭﺭﺩﻩ چیزی ﺟﺰ وحی نیست ﻛﻪ ﺑﻪ ﺍﻭ ﻭﺣﻰ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ). (نجم، ۳و۴)
خوب! خدا به پیامبر گفته بود به امت بگو باید وصیتم را مکتوب کنم؛ و قرار بود اسامی جانشینان خودش رو در وصیت ذکر کنه و باید هم مکتوب می‌شد. آیا منطقیه که پیامبر (ص) به خاطر حرف عمر، فرمان خدا رو رها کنه و برای آیندگان راه هدایت رو معرفی نکنه؟

همۀ اینا هم به کنار، اگه پیامبر وصیتی ننوشته باشه، پس چرا اهل‌بیت این‌همه به شیعیانشون می‌گفتن ما با وصیت پیامبر معرفی می‌شیم؛ نه‌تنها برای خودشون بلکه توی خیلی از روایات وقتی‌که شیعیان سؤال می‌پرسیدن چه جور صاحب‌الامر یا قائم و اون کسی که منجی عالم هست رو بشناسیم به مردم این‌جور جواب می‌دادند که «راه شناختش وصیته»!

شیخ طوسی از بزرگ‌ترین علمای شیعه با سندی معتبر، وصیت شب وفات پیامبر رو ذکر کرده. با همدیگه متن وصیت رو بخونیم، شاید مطالبی که توش می‌بینی برات جالب باشه!

وصیت مکتوب رسول‌الله (ص) در شب وفاتشان:

امام صادق از پدرش امام باقر، از پدرش امام سجاد، از پدرش حسین شهید، از پدرش امیرالمؤمنین (علیهم‌السلام) نقل می‌فرماید: رسول خدا (ص) در شبی که از دنیا رفتند، به علی (ع) فرمودند: ای ابا‌الحسن! ورق و جوهری آماده کن.

حضرت، وصیتشان را به امیرالمؤمنین (ع) املا فرمودند، تا اینکه به اینجا رسید:

ای علی! به‌زودی پس از من دوازده امام خواهند بود و بعد از آن‌ها دوازده مهدی و تو اولین نفر از دوازده امام هستی… زمانی که وفات تو رسید وصایت و جانشینی مرا به پسرم «حسن» که نیکوکار و رسیده به حق است تسلیم کن؛ زمان مرگ او که فرارسید، آن را به فرزندم «حسین» پاک و شهید بسپارد؛ و وقتی‌که وفات او فرارسید آن را به فرزندش آقا و سیّد عبادت‌کنندگان و صاحب پینه‌ها «علی» واگذار نماید، و هرگاه زمان وفات او رسید آن را به فرزندش «محمد» باقر تسلیم کند؛ و زمانی که وفات او رسید آن را به پسرش «جعفر» صادق بسپارد؛ و آنگاه‌که وفات او فرارسید به فرزندش «موسی» کاظم واگذار کند؛ و وقتی‌که وفات او فرا‌رسید به فرزندش «علی» رضا تسلیم کند؛ و زمانی که وفات او رسید آن را به فرزندش «محمد» ثقه تقی بسپارد؛ و زمانی که وفات او فرارسید آن را به فرزندش «علی» ناصح واگذار نماید؛ و زمانی که وفات او رسید آن را به پسرش «حسن» فاضل بسپارد؛ و زمانی که وفات او فرارسید آن را به فرزندش [محمد] بسپارد که حافظ شریعت آل محمد (علیهم‌السلام) است.
این دوازده امام بود و بعد از ایشان دوازده مهدی خواهد بود؛ پس وقتی‌که زمان وفات امام دوازدهم رسید، آن [وصایت] را به فرزندش که اولین مقربین است تسلیم نماید؛ او سه نام دارد، نامی همانند نام من و نام پدرم و آن عبدالله و «احمد» است و سومین نام او «مهدی» است؛ او اولینِ مؤمنان است. (منبع: غیبت شیخ طوسی، ص‌۳۰۰)
* تنها شخصی که با قانون معرفت و شناخت حجت‌های الهی ادعا نموده، سید احمدالحسن یمانی است؛ و قانون معرفت و شناخت حجت‌های الهی عبارت است از: وصیت رسول‌الله (ص)، علم رسول‌الله (ص) و پرچم رسول‌الله (ص).

این نشانه‌ها هرگز برای کسی غیر از صاحبش جمع نمی‌شود و احدی نمی‌تواند به‌دروغ، مدعی آن شود.

امام صادق (ع) فرمود: هرکس به‌دروغ ادعای وصیت کند، خداوند عمرش را کوتاه می‌کند. (اصول کافی، ج۱، ص۳۷۳)

همچنین ببینید

سید احمدالحسن ع فرمود:آیا داوود یاعیسی علیهماالسلام به‌عنوان سنگ زاویه درخانۀ پروردگار شناخته شده‌اند؟ یاآیا درجای دیگر به‌عنوان سنگِ زاویه درخانۀ پروردگار ذکر شده‌اند؟ یاآیادر گوشۀ خانۀ خدایا درهیکل، سنگی قرارداده شده است که نزد یهود ونصارا بر داوود یا عیسی علیهماالسلام دلالت ‌کند؟حقیقت آن است که چنین چیزی وجود ندارد.

راز سنگِ زاویه [حجرالأسود]

سنگِ زاویه شاید هر مسیحی یا یهودی هنگامی که نام «حج» را می‌شنود، اولین چیزی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *