خانه > پاسخ شبهات > اشخاص > پاسخ به شبهات علی کورانی ـ قسمت هفدهم

پاسخ به شبهات علی کورانی ـ قسمت هفدهم

بسم الله الرحمن الرحیم و الحمد لله

مقدمۀ کوتاه:

امام علی(ع) در خطبۀ ۳۸ نهج‌البلاغه در تعریف شبهه فرمودند: «وَ اِنَّما سُمِّیَتِ الشُّبْهَهُ شُبْهَهً لاِنَّها تُشْبِهُ الْحَقَّ. فَاَمّا اَوْلِیاءُ اللّهِ فَضِیاؤُهُمْ فیهَا الْیَقینُ، وَ دَلیلُهُمْ سَمْتُ الْهُدى. وَ اَمّا اَعْداءُ اللّهِ فَدُعاؤُهُمْ فیهَا الضَّلالُ، وَ دَلیلُهُمُ الْعَمى. فَما یَنْجُو مِنَ الْمَوْتِ مَنْ خافَهُ، وَلا یُعْطَى الْبَقاءَ مَنْ اَحَبَّهُ» «شبهه‏ را براى این شبهه‏ نامیدند که به حق شباهت دارد. اما نور هدایت‌کنندۀ اولیای خدا در شبهات، یقین است و راهنماى آنان، مسیر هدایت الهى است. ولی دشمنان خدا، دعوت‌کننده‏شان در شبهات، گمراهى است و راهنماى آنان کورى است. آن‌کس که از مرگ بترسد نجات نمى‏یابد و آن‌کس که زنده‌ماندن را دوست دارد براى همیشه در دنیا نخواهد ماند

به‌این‌ترتیب کورانی،‌ سید احمدالحسن(ع) را به تحریف و تقلب متهم می‌کند؛ در حالی ‌که خودِ کورانی تحریفگر است. همین کافی است که شما بدانی، کورانی دربارۀ بیانیه‌ای سخن می‌گوید که یکی از برادران انصار نوشته است، نه سید احمدالحسن(ع)‌. این بیانیه در سایت‌های ما، در سایتی به نام سید صافی ـ‌یکی از انصار‌ـ موجود است.

پرسش ۳۶:

شیخ کورانی ادعا می‌کند سید احمدالحسن مرتکب تحریف و خیانت شده است.
شیخ کورانی ادعا می‌کند سید احمدالحسن مرتکب تحریف و خیانت شده است. او نوشته است: «او مرتکب تحریف و خیانت شده است. او دو متن را به هم پیوند داده و به‌عنوان یک متن ارائه کرده است!

روایت در غیبت نعمانی، ص۲۷۷: تفسیر این سخن خدای متعال که می‌فرماید (سَنُرِیهِمْ آیَاتِنَا فِی الْآفَاقِ وَفِی أَنفُسِهِمْ حَتَّىٰ یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ) (به‌زودی آیات قدرت خود را در آفاق و در وجود خودشان به آن‌ها نشان خواهیم داد) از امام باقر(ع) سؤال شد. حضرت فرمود: «در خودشان و در آفاق به آن‌ها نشان داده می‌شود، و مقصود از این سخن خدا که (حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ) (تا برایشان آشکار شود که او حق است) خروج قائم است؛ همان حقی از سوی خدای عزوجل که به این خلق می‌نمایاند و از آن گریزی نخواهد بود

مخاطب این حدیث عموم مردم است؛ ولی این دجال این حدیث را مخصوص اهل عراق و اهل زورا یعنی بغداد معرفی می‌کند! متن این حدیث در کافی، ج۸، ص۳۸۱ دلالت می‌کند که این نشانه، جهانی است و مخصوص اهل عراق نیست؛ زیرا امام صادق(ع) فرموده است: «در وجود خودشان نشانشان می‌دهیم، یعنی مسخ‌شدن؛ و در آفاق نشانشان می‌دهیم، یعنی دگرگون‌شدن آفاق بر آنان؛ که به ‌این ‌ترتیب قدرت خدای عزیز و جلیل را در خودشان و در آفاق خواهند دید.»
عرض کردم: (حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ) (تا برایشان آشکار شود که او حق است). فرمود: «خروج قائم، حقی است از طرف خداوند عزیز و جلیل.» آفاق در این آیه، افق‌های آسمان و افق‌های سرزمین‌هایی است که از اطاعت طاغوت‌های جهان خارج می‌شوند! اما دجال، متنی متعلق به زورا آورده که نه روایت اهل‌بیت(ع) است و نه در غیبت نعمانی آمده است و در هیچ جای دیگری نیز وجود ندارد. او این متن را پیش از روایت خودش گفته تا چنین توهمی ایجاد کند که «زورا» بخشی از آن است و روایت را به اهل عراق و بغداد ربط داده است!

این متقلب بی‌آنکه گوینده یا منبع را ذکر کند گفته است: «هراس و وحشتی در زورا روی خواهد داد و مردم به علمای خود پناه می‌برند و آنان را مسخ‌شده به‌صورت میمون و خوک می‌بینند.» سپس این عبارت را به روایت غیبت نعمانی و کافی پیوند داده است!

درحالی‌که متنِ مربوط به بغداد، اثری است بدون سند. سیوطی آن را در دُرالمنثور، ج۶، ص۶۲ بیان داشته است: «از مالک بن دینار نقل شده است: به من خبر رسیده است که بادی در آخرالزمان خواهد وزید و تاریکی خواهد بود که مردم به علمای خود پناه می‌برند و آنان را مسخ‌شده می‌یابند.» و الملاحم و الفتن، ص۲۸۳، بدون سند، از «فِتَن سلیلی» نقل کرده است.»

پاسخ:

 1. به‌این‌ترتیب کورانی،‌ سید احمدالحسن(ع) را به تحریف و تقلب متهم می‌کند؛ در حالی ‌که خودِ کورانی تحریفگر است.

همین کافی است که شما بدانی، کورانی دربارۀ بیانیه‌ای سخن می‌گوید که یکی از برادران انصار نوشته است، نه سید احمدالحسن(ع)‌. این بیانیه در سایت‌های ما، در سایتی به نام سید صافی ـ‌یکی از انصار‌ـ موجود است.

قسمتی از این بیانیه را که کورانی از آن اشکال گرفته است، مرور می‌کنیم:
از رسول خدا(ص) چنین معنایی روایت شده است: «هراس و وحشتی در زورا روی خواهد داد و مردم به علمای خود پناه می‌برند و آنان را مسخ‌شده به‌صورت میمون و خوک می‌بینند.» (و در پاورقی به منبع آن اشاره کرده است؛ یعنی به کتاب روزگار رهایی).

ابوبصیر گوید: به امام صادق (ع) عرض کردم: در این سخن خداوند عزوجل (عَذابُ الخِزی فِی الحَیاهِ الدُّنیا وَ فِی الآخِرَه) (عذاب خواری در زندگی دنیا و در آخرتعذاب خواری دنیا چیست؟ فرمود: «ای ابوبصیر، چه خواری و رسوا‌‌‌شدنی بدتر از اینکه مرد در خانه و حجلۀ خود و بر سفرۀ خود در میان خانواده‌اش باشد، ناگهان پرده‌ها کنار رود و فریاد بکشند و مردم بگویند چه شده است و پاسخ داده شود: هم‌اکنون فلانی مسخ شد؟» عرض کردم: قبل از قیام قائم یا پس از آن؟ فرمود: «پیش از آن.» [۱]

و از ابوبصیر روایت شده است: تفسیر این سخن خدای متعال که می‌فرماید: (سَنُرِیهِمْ آیَاتِنَا فِی الْآفَاقِ وَفِی أَنفُسِهِمْ حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ) (به‌زودی آیات قدرت خود را در آفاق و در وجود خودشان به آن‌ها نشان خواهیم داد) از امام باقر(ع) پرسیده شد. حضرت فرمود: «در خودشان و در آفاق به آن‌ها نشان داده می‌شود، و مقصود از این سخن خدا که (حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ) (تا برایشان آشکار شود که او حق است) خروج قائم است؛ همان حقی از سوی خدای عزوجل که به این خلق می‌نمایاند و از آن گریزی نخواهد بود.» [۲]

و در روایتی آمده است: «مسخ همچون مسخ‌‌شدن اصحاب رَسّ خواهد بود و این هنگامی خواهد بود که امربه‌معروف و نهی‌از‌منکر ترک شود.» و در روایتی: «آن‌ها را به ایمان فرامی‌خواند ولی ایمان نمی‌آورند؛ و خداوند آنان را به شکل میمون و خوک مسخ می‌کند.» [۳] شروع این نشانه‌ها در پادشاهی عمان واقع شد و شما ای اهل عراق، خبر مسخ‌شدن آن دختر را شنیدید و صورت مسخ‌شده‌اش را دیدید. پس از مسخ‌شدن، چیزی جز عذاب دردناک نخواهد بود؛ و تا هم‌اکنون سید احمدالحسن وصی و یمانی و فرستادۀ امام مهدی(ع) شما را دعوت می‌کند؛ همان‌طور که در روایات آمده است: «یمانی به حق و به راه مستقیم فرا‌می‌خواند.» [۴]

 1. اینکه کورانی گفته است صاحب این بیانیه ـ‌که از او با صفت متقلب و تحریفگر یاد کرده‌ـ گویندۀ حدیث و منبع آن را ذکر نکرده، دروغی است که برای شما روشن شد؛ زیرا سید صافی، هم گوینده را آورده ـ‌که رسول خدا(ص) است‌ـ و هم منبع را که کتاب «یوم‌الخلاص» (روزگار رهایی) است.
 2. اینکه کورانی گفته است: «اما دجال متنی متعلق به زورا آورده که نه روایت اهل‌بیت(ع) است و نه در غیبت نعمانی آمده است و در هیچ جای دیگری نیز وجود ندارد. او این متن را پیش از روایت خودش گفته است تا چنین توهمی ایجاد کند که «زورا» بخشی از آن است.» این هم تحریفی دیگر توسط کورانی است.
  این بیانیه بین روایتی که از کتاب «روزگار رهایی» نقل‌به‌مضمون کرده و روایتی که از غیبت نعمانی نقل کرده، به‌وسیلۀ اشاره به منبع روایت اول ـ‌یعنی کتاب روزگار رهایی‌ـ فاصله انداخته است. اشاره به منبع، علامت پایان چیزی است که از آن نقل شده و هرکس سرِ سوزنی شناخت داشته باشد این را متوجه خواهد شد. به‌علاوه او علامت فاصلۀ دیگری (یعنی نقطه) گذاشته است که به پایان‌یافتن یک قسمت یا جمله و شروع جمله‌ای دیگر دلالت می‌کند و اگر این برای کورانی واضح نیست، او را نصیحت می‌کنم که درس نگارش یاد بگیرد.
 3. کورانی گفته است: «در حالی‌ که متنِ مربوط به بغداد، اثری است بدون سند. سیوطی آن را در دُرالمنثور، ج۶، ص۶۲ بیان داشته است: «از مالک بن دینار نقل شده است… تا پایان گفته‌اش»، این جز بازی با کلمات و گمراه‌گری نیست؛ زیرا سید صافی این متن را اراده نکرده است.این روایت در همان منبع موجود است و پس از متنی قرار دارد که کورانی بلافاصله نقل کرده است و ‌همان ‌طور که سید صافی یادآور می‌شود، این روایت از رسول خدا(ص) است که متن آن به قرار زیر است: «ترمذی در نوادر‌الاصول از ابوامامه نقل کرده است که رسول خدا(ص) فرمود:  (( در امتم هراس و وحشتی خواهد بود که مردم به علمای خود پناه می‌برند و آنان را میمون و خوک می‌یابند.)) [۵] و کورانی عمداً آن متن را نقل کرده و روایت را نگفته است؛ زیرا خودش تحریفگری است با قلبی مالامال از حسد و کینه.

ادامه دارد

پاورقی‌ها:

 1. غیبت نعمانی، ص۲۶۹.
 2. غیبت نعمانی، ص۲۶۹.
 3. بشاره‌الاسلام، ص۲۷۵.
 4. غیبت نعمانی، ص۲۳۹.
 5. درالمنثور، جلال‌الدین ‌سیوطی، ج۶، ص۶۲.

همچنین ببینید

آیه ۶ سوره حجرات که معروف به آیه «نبا» است. باعث شد تا اصولیون به آن استدلال کرده و بگویند: «آیه ۶ سوره حجرات به‌صراحت امر به تحقیق در خصوص احوال راویان می‌کند؛ پس باید برای شناخت احادیث صحیح، سراغ علم رجال رفت!» این آیه یکی از آیات مورد استدلال اصولیون در اثبات حجیت خبر واحد است.

بررسی دلالت آیه۶ سوره حجرات بر حجیت خبر واحد در علم رجال

ان جائکم فاسق بنباء فتبینوا…آیه ۶ سوره حجرات که معروف به آیه «نبا» است.خداوند در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *