آخرین خبرها
خانه > پاسخ شبهات > اشخاص > پاسخ به شبهات شیخ علی کورانی ، قسمت چهارم

پاسخ به شبهات شیخ علی کورانی ، قسمت چهارم

قسمت قبل…

امام علی (ع) در خطبۀ ۳۸ نهج‌البلاغه در تعریف شبهه فرمودند: «وَ اِنَّما سُمِّیَتِ الشُّبْهَهُ شُبْهَهً لاِنَّها تُشْبِهُ الْحَقَّ. فَاَمّا اَوْلِیاءُ اللّهِ فَضِیاؤُهُمْ فیهَا الْیَقینُ، وَ دَلیلُهُمْ سَمْتُ الْهُدى. وَ اَمّا اَعْداءُ اللّهِ فَدُعاؤُهُمْ فیهَا الضَّلالُ، وَ دَلیلُهُمُ الْعَمى. فَما یَنْجُو مِنَ الْمَوْتِ مَنْ خافَهُ، وَلا یُعْطَى الْبَقاءَ مَنْ اَحَبَّهُ» «شبهه‏ را براى این شبهه‏ نامیدند که به حق شباهت دارد. اما نور هدایت کنندۀ اولیای خدا در شبهات، یقین است و راهنماى آنان، مسیر هدایت الهى است. ولی دشمنان خدا، دعوت‌کننده‏شان در شبهات، گمراهى است و راهنماى آنان کورى است. آن‌کس که از مرگ بترسد نجات نمى‏یابد و آن‌کس که زنده‌ماندن را دوست دارد براى همیشه در دنیا نخواهد ماند.»

آل محمدع بااستفاده ازتعبیر«یمانی»خواسته‌اندبه مردی اشاره کنندکه ازآل محمداست.پیامبر(ص)فرمودند:«..به‌راستی‌که بهترین مردان،اهل یمن هستندوایمان،یمانی است ومن یمانی هستم..»[5] بنابراین وادله بسیاری دیگرکه درانتشارات انصارامام مهدی (ع) است،آل محمدهمگی یمانی هستند.و سید احمدالحسن (ع)،فرزندامام مهدی (ع)همان یمانی موعودهستند.

پرسش ۷:

کورانی معتقد است یمانی در یمن زندگی و از آنجا خروج می‌کند.

کورانی معتقد است یمانی در یمن زندگی و از آنجا خروج می‌کند و دلیل او ـ‌آن‌طور که در کتابش می‌گوید‌ـ روایت وارد‌شده در کتاب کمال‌الدین شیخ صدوق است. کورانی می‌گوید: «روایت اهل‌بیت‌(ع) تصریح کرده است که یمانی موعود از یمن خواهد بود. در کمال‌الدین شیخ صدوق، ص۳۲۸ آمده است: از نشانه‌های خروجش، خروج سفیانی از شام و خروج یمانی از یمن است.»

پاسخ:

قبل از هر‌چیز نکته‌ای وجود دارد که آن‌ها خود نیز مرتب آن را تکرار می‌کنند؛ اینکه «استدلال به یک چیز، فرع بر ثابت‌شدن آن است.» بنابراین ابتدا شیخ کورانی باید این متنی را که با آن استدلال کرده است ثابت کند. آیا او چنین کرده است؟ پاسخ منفی است. این روایت در دو جا از کتاب کمال‌الدین آمده که در واقع دو روایت نیستند، بلکه یک روایت هستند و سندشان نیز یکی است و اختلاف در الفاظشان نیز زیاد نیست. همان‌طور که محققان می‌دانند اختلاف در الفاظ ناشی از نقل معنای روایت است.

مهم این است که بدانیم این روایت در مکان اول بدون عبارت «مِنَ الیمَن» (از یمن) نقل شده است؛ یعنی عبارت «خروج یمانی» وجود دارد اما «از یمن» موجود نیست. به همین دلیل محقق کتاب، این عبارت را در داخل پرانتز قرار داده است. شما خودتان می‌توانید به کتاب کمال‌الدین و تمام‌النعمه، صفحۀ ۳۲۷ و ۳۲۸ و صفحۀ ۳۳۰ و ۳۳۱ طبق نسخۀ موجود در «کتابخانۀ دیجیتالی اهل‌بیت» مراجعه کنید.

کسی که امکان مراجعه به نسخه‌های خطی کتاب کمال‌الدین را داشته باشد این مطلب برایش روشن‌تر خواهد شد.

همچنین این مورد برای کسی که این روایت را از متن کتاب‌هایی که از کمال‌الدین نقل کرده‌اند مورد کاوش قرار دهد ـ‌مثل بحارالأنوار، کشف‌‌الغمه اربلی، إعلام‌‌الوری بأعلام‌‌الهدی از شیخ طبرسی‌ـ روشن خواهد بود.

ما حتی این روایت را در کتاب «فصول‌المهمه» ابن‌صباغ مالکی ـ‌که سید مرعشی در کتاب شرح احقاق‌الحق از او نقل کرده است‌ـ یافتیم و عبارت «یمانی از یمن» در آن نبود و حتی هیچ یادی از یمانی نشده بود.

سید مرعشی می‌گوید: «آنچه قوم روایت کرده‌اند: از جمله علامه ابن‌صباغ مالکی در کتاب «فصول المهمه» گفته است: همچنین از اباجعفر (ع) روایت کرده است که حضرت می‌فرماید: «مهدی ما یاری‌شده با ترس، و تأیید‌شده با پیروزی است. زمین برایش پیچیده می‌شود… تا آنجا که می‌فرماید: و خروج سفیانى از شام و یمن… .» [۱]

در این روایت، سفیانی از شام و یمن خروج می‌کند و شاید کسی که از یمن خروج می‌کند سفیانیِ دیگری غیر از سفیانی شام بوده باشد ولی او هم مثل سفیانی اول منحرف است. از امام علی(ع) روایت شده است: «از من بپرسید، از من بپرسید در آخرین دهۀ ماه رمضان قبل از اینکه مرا از دست بدهید… .» تا آنجا که می‌فرماید: سپس فتنه‌هایی را که پس از آن‌ها رخ خواهد داد ذکر می‌کند و می‌فرماید: «اولینشان سفیانی و آخرینشان نیز سفیانی خواهد بود.» گفته شد: این سفیانی و آن سفیانی چه کسانی هستند؟ فرمود: «سفیانی از هجر و سفیانی از شام.» [۲]

و «هجر» آن‌گونه که نگارندۀ «معجم‌البلدان» گفته، سرزمینی است در یمن: «و هجر، شهری است در یمن که میان آن و عثر مسافت یک شبانه‌روز به سمت یمن فاصله است… .» [۳]

به‌این‌ترتیب کسی نمی‌تواند بر اساس این دو روایت، بنایی علمی یا عقیدتی استوار سازد. این دو روایت با تردیدهایی درآمیخته‌اند.

حتی اگر کوتاه بیایم و بپذیریم که اصطلاح «یمانی از یمن» در این روایت آمده است کسی نمی‌تواند به‌طور قطع و یقین بگوید منظور از آن، همان یمانی موعود بوده است، نه شخص دیگری. ما از طریق روایتی که از امام باقر(ع) نقل شده است و همچنین دیگر روایات متوجه می‌شویم که اولین رویارویی بین یمانی و سفیانی در سرزمین عراق صورت خواهد گرفت، جایی که هر دو در یک سال و یک ماه و یک روز همچون دو اسب مسابقه به سمت کوفه حرکت می‌کنند؛ آن‌گونه که در روایت زیر آمده است:

«ناگزیر بنی‌فلان باید حکومت کنند؛ و چون به حکومت رسیدند بین آن‌ها اختلاف حاصل شود و حکومتشان دچار ازهم‌پاشیدگی گردد تا اینکه سفیانی و خراسانی بر ایشان خروج می‌کنند، یکی از مشرق و دیگری از مغرب‌. یکی از اینجا و دیگری از آنجا، بسیار تنگاتنگ همچون دو اسبِ شرط‌بندی، به‌سوی کوفه مسابقه می‌دهند تا هلاکت بنی‌فلان به دست آن‌ها محقق شود؛ به‌طوری‌که هیچ‌یک از آن‌ها را باقی نخواهند گذاشت.» سپس امام(ع) می‌فرماید: «خروج سفیانی، یمانی و خراسانی در یک سال و یک ماه و یک روز خواهد بود؛ درست مانند دانه‌های تسبیح، یکی پس از دیگری خواهند آمد.»

این در حالی است که روایات اشاره می‌کنند سفیانی پیش از اینکه متوجه عراق شد با مردی به نام «منصور یمانی» می‌جنگد؛ کسی که یمانی دیگری غیر از یمانی وعده‌داده‌شده است.

از اباجعفر امام محمد باقر (ع) روایت شده است: «وقتی سفیانی بر ابقع، منصور، کندی، تُرک و روم پیروز شود به‌سوی عراق رهسپار خواهد شد.»

این روایت به‌وضوح بیان می‌دارد که سفیانی پیش از اینکه متوجه عراق شود و با یمانی موعود رویارو گردد، بر منصور ـ‌یعنی منصور یمانی‌ـ غلبه پیدا می‌کند و او را شکست می‌دهد.

به‌هرحال از نظر شیخ کورانی مشکلی در متعدد‌بودن شخصیت یمانی وجود ندارد. او بر روایتی که شیخ طوسی در کتاب غیبت، ص۴۴۷ روایت کرده: «قبل از سفیانی، مصری و یمانی خروج می‌کنند.» چنین توضیح داده است: «احتمالاً این شخصی که قبل از سفیانی ظهور می‌کند یمانی دیگری است که زمینه‌ساز یمانی موعود است.» [۴]

حتی اگر از همۀ گفته‌های پیشین خود صرف‌نظر کنیم می‌توان گفت امکان دارد آل محمد(ع) با استفاده از تعبیر «یمانی» خواسته‌اند به مردی اشاره کنند که از آل محمد است. از پیامبر (ص) روایت شده است: «… به‌راستی‌که بهترین مردان، اهل یمن هستند و ایمان، یمانی است و من یمانی هستم… .» [۵] بنابراین آل محمد همگی یمانی هستند.

در پایان می‌گویم: دلیل قطعی اقامه شده که «یمانی» همان قائم آل محمد است که به دستور پدرش امام مهدی (ع) شمشیر را هشت ماه بر دوش خود حمل می‌کند؛ و حرکت این قائم از سمت مشرق خواهد بود. [۶]

توجه: در اینجا کورانی دست به فریب‌کاری زده است؛ زیرا بررسی و تحقیق نباید با شکار برخی جزئیات و چشم‌پوشی از سایر جزئیات پایان پذیرد؛ جزئیاتی که همراه یکدیگر یک کُل را تشکیل می‌دهند؛ کُلی که اجزایش یکدیگر را تقویت می‌کنند تا نتیجه‌ای صریح، مستحکم و منطقی به دست بیاید.

ادامه دارد…

 

پاورقی‌ها:

  1. شرح احقاق‌الحق، ج۱۳، ص۳۴۲، طبق نسخۀ کتابخانۀ دیجیتالی اهل‌بیت؛ و در نسخۀ چاپی بیروت، دارالاضواء، چاپ دوم، ۱۴۰۹/ ۱۹۸۸، ص۲۹۲ و ۲۹۳.
  2. الملاحم و الفتن، ص۲۷۱.
  3. معجم‌البلدان، حموی، ج۵، ص۳۹۳.
  4. عصر ظهور، ص۱۱۵.
  5. اصول سته عشر، ص۸۱؛ بحارالأنوار، ج۵۷، ص۲۳۲.
  6. جزئیات این مطلب در کتاب «جامع‌الادله» موجود است.

همچنین ببینید

كورانی قبلاً همین كتاب را با عنوان «فعالیت‌های صهیونیسم وهابی در عراق» منتشر كرده بودکه اكنون هم دراینترنت موجود است.اگر كسی به آن مراجعه کند خواهددید کورانی همین تهمت رابه استادضیاء زیدی ‌که اونیز درکتاب خویش بااین روایت استدلال کرده است،زده بود؛اما کینۀ کورانی باعث شده است که این مرتبه به سید احمدالحسن (ع) تهمت بزند.

پاسخ به شبهات علی کورانی _ قسمت نوزدهم

بسم الله الرحمن الرحیم و الحمد لله مقدمۀ کوتاه: امام علی(ع) در خطبۀ ۳۸ نهج‌البلاغه …

2 نظر

  1. خدا خیرتون بده پاسخ کامل و واضح بود

  2. درود خدا بر شیخ عباس فتحیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *