خانه > جستجوی تمدن > اجتماعی > 169 – شوهر وحشی!

169 – شوهر وحشی!

ماجرای بانوی مؤمنی که با صورتی کبود و چشمانی گریان برای سید احمدالحسن نامه نوشت

 

شیخ حسن الجِبِر:

«یکی از خواهران انصار همسری غیرمؤمن داشت. از ترس او ایمان خود را در مقابل او پنهان می‌کرد؛ چون او بسیار وحشیانه با وی رفتار می‌کرد، نه مثل شوهری مهربان با خانواده؛ بلکه به‌معنای واقعی کلمه تمام صفات ناپسند و نکوهیده را می‌توانستی در او ببینی.
روزی شوهرش چنان او را کتک زده بود که اثر ضربات بر صورتش مانده بود. گریان به خانۀ ما آمد، و مشکلش را [طی نامه‌ای] برای سید احمدالحسن نوشت.

 

پاسخ سید احمدالحسن چنین بود:

امام صادق(ع) فرمود: «مرد مؤمن کمیاب‌تر از کبریت قرمز است و زن مؤمن از مرد مؤمن هم کمیاب‌تر است.» [1]

ای بانوی موْمن و عزیز، من بندهٔ مسکین و بینوا تو را نصیحت می‌کنم که همهٔ محبت و عشق و اخلاصت برای خداوند بلندمرتبه باشد.

خداوند بلندمرتبه می‌فرمايد: (دروغ گفته است آن‌که بگويد مرا دوست دارد، ولی شبانگاهان بخوابد و مرا در سحرگاهان یاد نکند، و دروغ گفته است آن‌که بگوید خدا را دوست دارد درحالی‌که [همیشه و] در هر وقتی از یاد خدا غافل است). [2]

در هرحال، [همیشه و] در هر وقت غذای خود را ذکر و یاد خداوند سبحان قرار بده، و باید محبت تو نسبت به هر فردی و با هر عنوانی ـ‌همسر یا برادر یا فرزند یا پدر‌ـ از این محبت و عشق خالص الهی سرچشمه بگیرد و تراوش کند.
باید صفحۀ جدیدی باز کنیم و بگوییم: ما از الآن در راه خدا دوست می‌داریم و در راه خدا دشمن می‌داریم [حب و بغضمان به‌خاطر خداست] تا به این ترتیب محبوب‌ترین [و دوست‌داشتنی‌ترین] مخلوق برای خدا باشیم. و بدان هرکه خدا را دوست بدارد، خدا همه‌چیز را دوستدار او می‌کند، و هرکه از خدا بترسد، خدا همه‌چیز را از او می‌ترساند.
باید نگاهت به آخرت باشد که منزل و توقفگاه سفرکردگان پس از [فرا رسیدن] موعد مقرر و به‌هنگام مرگ است.
من برایت عمری پربرکت آرزومندم؛ درخواهی‌ یافت که زندگی‌ات در این دنیا گویی ساعتی است که در آن به‌سختی با مردم آشنا شده‌ای.
اگر همسری ناصالح داری، بکوش پس از آنکه در ابتدا به اخلاق نیک الهی آراسته و مزین شدی، او را اصلاح و به راه راست هدایت کنی؛ به‌علاوه، باید هدفت [جلب] رضایت محبوب و معشوق حقیقی [یعنی] خداوند سبحان باشد.
و از شما و هر بانوی مؤمنی خواهشمندم هر روز پس از نماز عشا سورۀ یس را بخوانید و زیاد این دعا را بخوانی ‌و بدان که هرچقدر هم زیاد بخوانی [باز هم] کم است :

«اللّهم اِنّي اسألُكَ عيشَةً هنيئةً ومِيتَةً سَويةً ومُنقَلَباً كريماً غَيرَ مُخزيٍ ولا فاضِح, اللّهم إِنّ مغفرتَك أَوسعُ مِن ذُنوبي ورحمتَك اَرجىٰ مِن عملي صلِّ على محمدٍ وال محمد وٱغفِر لي يا حَيّاً لا يَموت»
«خدایا، از تو یک زندگی گوارا و مرگی نیک و بازگشتی کریمانه و بدون خواری و رسوایی خواستارم. خدایا، بخشايش تو بزرگ‌تر از گناهان من و رحمت تو امیدوارکننده‌تر از عمل من است. بر محمد و آل‌محمد درود بفرست و مرا ببخشای؛ ای زنده‌ای که نمی‌ميرد.»

ای بانوی مؤمن به حق و غیب و ملکوت آسمان‌ها! برایت از خداوند مهربان و دل‌سوز و بخشنده خواستارم که زندگی خوب و خوش و عزتمندانه‌ای داشته باشی، همراه با همسری صالح و مؤمن و غیرتمند که به زندگی زناشویی احترام می‌گذارد و از زنی که مادر فرزندان اوست ـ‌از فداکاری‌اش و اینکه زندگی‌اش را به‌خاطر وی بزرگ داشته‌ـ قدردانی می‌کند و حداقل به همان اندازه به او پاداش می‌دهد.

هر مردی را نصیحت می‌کنم، اگر رسول خدا(ص) را دوست دارد به سنت و روش او عمل کند، آنجا که می‌فرماید: «بهترینِ شما فردی است که برای خانواده‌اش بهترین باشد و من برای خانواده‌ام بهترین فردِ شما هستم. [3]» [4] ————-
منابع

1. كافي، شیخ کلینی، ج 2، ص 242.
2. وسائل الشيعة، شیخ حر عاملی ج7، ص77؛ أمالي، شیخ صدوق ص215.
3. سنن ترمذي، ترمذی، ج 5، ص 709، شمارهٔ 3895 .
.4http://vb.almahdyoon.org/showthread.php?t=22310

 

دانلود تمامی شماره های هفته نامه زمان ظهور

همچنین ببینید

حجت شناسی 2

172 – روش استدلال به قرآن کریم برای اثبات اصول امامت و مهدویت

  حجت‌شناسی قرآنی (قسمت دوم) به قلم: عباس فتحیه   اشکال دور در استدلال‌های قرآنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =