خانه > جستجوی تمدن > اجتماعی > 170 – کارم به خودکشی رسیده!

170 – کارم به خودکشی رسیده!

مشاوری مهربان

پاسخِ خواندنی، امیدبخش و دل‌گرم‌کننده از سید احمدالحسن برای جوانی که از دست پدرش به ستوه آمده بود

 

سؤال:
به احمدالحسن!
حالم را بر شما عرضه می‌کنم؛ خواهش می‌کنم پاسخ پیامم را بدهید:
پدرم به‌خاطر درس، بر من فشار می‌آورد؛ مخصوصاً اینکه من، دانش‌آموز ششمِ متوسطه [دبیرستان] هستم؛ همیشه سخنانی می‌گوید که موجب تضعیف روحیه می‌شود و اصلاً به من احترام نمی‌گذارد؛ اگر در [پاسخ به] سؤال اشتباه کنم و به او بگویم اشتباه کردم، زمین‌وزمان را به هم می‌دوزد و اصلاً مرا درک نمی‌کند و مرا به‌خاطر درس کتک می‌زند؛ مخصوصاً اینکه به‌خاطر پدرم به لحاظ روحی بسیار خسته‌ام. به خدا قسم، به‌خاطر برخوردهای بد پدرم، به حد خودکشی رسیدم و اگر محلی برای سکونت داشتم، خانه را ترک می‌کردم.

پاسخ سید احمدالحسن:

«خداوند شما را زنده بِدارد عزیزم؛ پیش از هرچیز باید بدانی که شخصِ شما بیشترین زیان را از خودکشی می‌بینی؛ پیش روی تو، فرصتی است که در این زندگانی [دنیا] زندگی کنی و در آن، اتفاقات خوبی را رقم بزنی که برای تو و جامعه‌ و دنیا و آخرتِ توست. پیش روی تو، زندگی شخصیِ توست؛ چه ‌بسا روزی با خانمی همراه شوی که دوستش داری و خانه و خانوادۀ زیبا و خوبی بسازید که برای جامعه و زندگانی مفید و سودمند باشد.

خودکشی صِرفاً فرار از مشکلات است، درحالی‌که برخورد صحیح، رویارویی با مشکلات و حل‌ کردن آن است. تو هنوز در ابتدای زندگی‌ات هستی و زندگیِ پیش رویت پر از خوبی و بدی، زیبایی و زشتی، و خوشی و ناخوشی است؛ حال، آیا هر زمان که با مشکلی روبه‌رو شدیم از آن فرار کنیم؟!
اما [در رابطه با] مشکل تو با فشارهای پدر به‌خاطر درس، پیش از هرچیز باید بدانی که او براساس تصور خودش می‌خواهد تو به نتیجۀ خوبی دست پیدا کنی تا زندگی خوبی بسازی، و صرف‌نظر از اینکه رفتارش اشتباه یا پر از برخوردهای بد است که به تو و روحیه‌ات آزار می‌رساند، آنچه باعث می‌شود که این برخوردهای بد را انجام دهد، [به‌خاطر] دوست‌داشتن توست.

معتقدم راه‌‌حل این است که به‌اندازۀ توان تلاش کنی تا برایش روشن سازی که رفتارهایش، شما را اذیت می‌کند و آزار می‌دهد؛ چه به‌شکل مستقیم [بیان‌ کنی] یا از راه واسطه؛ چه ‌بسا برای تعامل با شما روش بهتری بیابد.
به‌طور کلی و درهرحال، اگر هر کاری از دست بنده بربیاید درخدمتت هستم؛ خواه مکانی که در آن زندگی کنی یا هرچیزی که زندگی‌ات را آسان سازد و آزار و اذیت جسمی و روحی را از شما دور کند؛ می‌توانی در هر زمانی برایم بنویسی و ان‌شاءالله آنچه را می‌نویسی خواهم خواند.

Mohaiman Fadel نوشت:

آقای ما، اگر هیچ‌چیزی به حال این پدر فایده ندارد ـ‌نه صحبت کردن و نه هیچ فردی که سخنش بر او تأثیرگذار است‌ـ و همواره خودش را بر راه درست می‌بیند و خودش را در هرچیز و هر مصلحتی داناتر می‌داند و اگر این پسر، این مسئله را نمی‌پسندد، پس [خانه را] ترک کند یا برای خودش مکان دیگری در نظر بگیرد؟

پاسخ سید احمدالحسن:

«خداوند شما را زنده بِدارد عزیزم؛ زندگی‌اش را مرتب کند و برای خویش مکان دیگری بیابد و منزل پدرش را ترک کند.»
ژوئیه 2018م

کتاب پیک صفحه، ج۲، ص۱۱۴

 

 

دانلود تمامی شماره های هفته نامه زمان ظهور

همچنین ببینید

حجت شناسی 2

172 – روش استدلال به قرآن کریم برای اثبات اصول امامت و مهدویت

  حجت‌شناسی قرآنی (قسمت دوم) به قلم: عباس فتحیه   اشکال دور در استدلال‌های قرآنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =