آخرین خبرها
خانه > دین آخرالزمان > احکام مهدوی > احکام و روش خواندن نماز آیات چیست؟

احکام و روش خواندن نماز آیات چیست؟

خواندن نماز آیات چه زمانی واجب می‌شود؟

نماز آیات در زمان کسوف خورشید، خسوف ماه و زلزله واجب است، همچنین برای بادهای سیاه و حوادث ترسناک آسمانی نیز واجب می‌گردد.

روش خواندن نماز آیات چگونه است؟

ابتدای نماز، هفت تکبیر می‌گوید (تکبیر اول، تکبیره الإحرام است و به دنبال آن شش تکبیر واجب)، سپس سوره‌ی حمد و بعد یک سوره می‌خواند و رکوع می‌کند، سپس سر خود را بلند نماید و اگر در قرائت اول، سوره را کامل خوانده باشد، در قرائت دوم، دوباره حمد و یک سوره بخواند، اما اگر در قرائت اول، یک سوره‌ی کامل را نخوانده باشد، در قرائت دوم، از جایی که متوقف شده، تلاوت را ادامه دهد و تا پنج رکوع به همین ترتیب ادامه دهد.
پس از رکوع پنجم، دو سجده به جا آورده، برخیزد و حمد و سوره را بخواند و دوباره پنج رکوع مانند رکوع‌های رکعت اول به‌جا آورد. بعد از آن، دو سجده به‌جا آورده، تشهد بخواند و سلام دهد.

احکام نماز آیات چیست؟

۱. اگر نماز آیات با یکی از نمازهای واجب پنج‌گانه هم‌زمان شد، هر کدام از آنها را که خواست اول می‌خواند، مگر این‌که وقت نماز واجب حاضر، تنگ باشد که در این صورت باید اول آن (نماز واجب پنج‌گانه) را بخواند.

احکام و کیفیت خواندن نماز آیات چیست؟

۲. اگر وقت خسوف ماه و وقت نماز نافله شب هم‌زمان گردد، خواندن نماز آیات اولویت دارد، حتی اگر وقت نافله تمام شود که در این صورت قضای نافله را به‌جا می‌آورد.

۳. اگر اضطرار پیش بیاید، می‌تواند نماز آیات را بر پشت مرکب و یا در حال راه رفتن بخواند.

سید احمد الحسن، وصی و فرستاده امام مهدی (ع) – (کتاب شرایع الاسلام/ جلد اول/ عربی ص ۶۳)

همچنین ببینید

معرفی : ... ازجمله مسائلی که برای اجرای عدالت در زمین، بدان نیازمند هستیم، احکام نورانی اسلام است که از منشأ حجت و خلیفۀ خداوند بیان شده باشد؛ لذا امام احمدالحسن (ع) با نگاشتن کتبی در این زمینه، در تحقق این مسئله تلاش می‌کنند. چراکه دین از دو بخش شریعت و عقیده تشکیل شده است. ...

معرفی کتب فقهی امام احمدالحسن (ع) بخش اول

کتاب احکام نورانی اسلام (شرائع‌الاسلام) قَالَ رَسُولُ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ: «لَوْ لَمْ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *