آخرین خبرها
خانه > اخبار دعوت یمانی > اگر یمانی آمده، پس سفیانی کجاست؟

اگر یمانی آمده، پس سفیانی کجاست؟

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد الائمه و المهدیین و سلم تسلیما

به‌محض رساندن خبر آمدن یمانی به بعضی از مردم، آن‌هایی که می‌خواهند قبول نکنند یا برداشت درستی از مجموع روایات اهل‌بیت(ع) ندارند، فوراً می‌گویند: پس سفیانی کجاست؟ اصل شبهه و بعد پاسخ نورانی آن از زبان وصی امام مهدی(ع) به این صورت است:

شبهه: چطور سید احمدالحسن ادعا دارد که یمانی است، در حالی ‌که طبق روایت امام باقر (ع)، یمانی قرار است هم‌زمان با سفیانی و خراسانی بیاید؛ پس سفیانی و خراسانی الآن کجا هستند؟!

پاسخ:

در مسئلۀ قیام آن‌ها در یک روز، ممکن است بداء شود؛ به‌خصوص اینکه برای پیروزی بر شیطان در جنگ نظامی، بداء اولویت بیشتری دارد.

نص امام احمدالحسن(ع) در پاسخ به شبهه:

دکتر علاء می‌گوید از عبد صالح (ع) دربارۀ سفیانی و برخی جزئیات مربوط به اشخاص و رویدادهای هنگام ظهور سؤال کردم.

امام(ع) در پاسخ فرمودند:

«در همۀ جزئیات، احتمال بداء وجود دارد؛ حتی این موضوع (بداء)، با توجه به طرح و برنامۀ نظامی که هدف از آن پیروزی بر دشمن یعنی شیطان و ارتش اوست، اولویت بیشتری دارد. حتی دربارۀ زمان خروج که در خصوص آن به‌صراحت در حدیث آمده که “در یک روز انجام می‌شود” (غیبت نعمانی، ص۲۶۴) نیز احتمال وقوع بداء وجود دارد.»

امام(ع) سپس برخی روایات شریفه را بیان و مفهوم آن‌ها را خلاصه نمودند و فرمودند:

«از این روایات چه می‌فهمی؟:

  • قائم از حتمیات است؛
  • قائم جزو وعده‌داده‌شده‌ها (میعاد) است؛
  • سفیانی از حتمیات است؛
  • در حتمیات، بداء وجود ندارد؛
  • در حتمیات، بداء وجود دارد؛
  • در وعده‌داده‌شده (میعاد)، بداء راه ندارد،

بنابراین در حتمیات، بداء وجود دارد؛ یعنی در جزئیات آن؛ در غیر این صورت، این روایات بیان می‌کند که بدائی در آن راه نمی‌یابد. پس اصل وجود سفیانی اجتناب‌ناپذیر است، ولی ممکن است او فلانی باشد یا فلانی یا خاستگاهش از اینجا باشد یا از آنجا.

اما قائم از میعاد است و بداء در او راه ندارد؛ زیرا او امام است و در معصوم هیچ بدائی نیست.

اگر یمانی آمده،پس سفیانی کجاست؟

 

بنابراین اصل «قیام یمانی و سفیانی و خراسانی در یک روز» در محدودۀ بداء قرار می‌گیرد؛ حال چطور ممکن است یک انسان عاقل آن را دلیل قطعی و لازم‌التحقق در نظر بگیرد، در حالی که ممکن است خداوند در آن تغییری ایجاد کند؟» (کتاب در محضر عبد صالح، ج۱، ایستگاه دوم)

خلاصه و توضیح اینکه: سفیانی «از حتمیات است و در حتمیات بداء وجود دارد و وجود ندارد» یعنی: سفیانی باید باشد و حتماً وجود دارد، ولی در جزئیاتش بداء هست؛ مثلاً ممکن است سفیانی فلانی باشد، ولی بداء می‌شود و یکی دیگر سفیانی می‌شود، یا مثلاً قرار است سفیانی از شام خروج کند ولی بداء رخ می‌دهد و از جایی دیگر خروج می‌کند؛ زیرا خداوند می‌خواهد در این امور بداء رخ بدهد تا شیطان طبق برنامه‌ای که از قبل طراحی شده، پیش نرود و شکست بخورد؛ پس اساساً سزاوار است در خروج هم‌زمان آن‌ها بداء رخ دهد؛ اما قائم (ع) از میعاد است و در آن هیچ تغییر و بدایی صورت نمی‌گیرد.

سید احمدالحسن (ع) به روایاتی اشاره کردند و مفاهیم آن را در کلام خود بیان فرمودند تا در آن تدبر کنیم و سپس خود توضیح دادند؛ این روایات به‌شرح زیر است:

اول اینکه وجود قائم(ع) و سفیانی، حتمی است. از امام علی بن الحسین (ع) نقل شده که فرمود:

«قائم ما در سالی که مردم غافلگ‌یر می‌شوند، قیام می‌کند. راوی عرض کرد: قائم بدون سفیانی قیام می‌کند؟ حضرت فرمود: امر قائم از جانب خدا حتمی است و امر سفیانی از جانب خدا حتمی است، و قیام قائم نباشد مگر با سفیانی!»( بحارالانوار، جلد ، صفحه ۱۸۲)

و در محتوم نیز، بداء الهی راه ندارد. زراره بن اعین از عبدالملک بن اعین نقل کرده که گفت: نزد ابوجعفر امام محمد باقر(ع) بودم که یادی از قائم (ع) به‌میان آمد. به آن حضرت عرض کردم: امیدوارم که [قیام قائم(ع)] زود باشد و با آن سفیانی نباشد. فرمودند:

«نه! به خدا سوگند، او از حتمیاتی است که چاره‌ای از آن نیست.» (غیبت نعمانی، ص۳۰۱)

حال این روایت امام جواد(ع) را ببینید که می‌گوید قائم، میعاد (وعده داده‌شده) است و در آن بداء راه ندارد؛ ولی ممکن است در حتمیات، بداء الهی صورت گیرد. از داوود بن ابی‌قاسم نقل شده که گفت:

«نزد ابوجعفر محمد بن علی‌الرضا (ع) بودیم که ذکر سفیانی و آنچه در روایت آمده مبنی بر اینکه امر وی محتوم است، به میان آمد. به ابوجعفر(ع) عرض کردم: آیا خدا در امر محتوم، بداء دارد؟ فرمود: آری. به آن حضرت عرض کردیم: ما می‌ترسیم که خدا در قائم نیز بداء روا دارد. حضرت فرمود: قائم جزو میعادهاست». (بحارالانوار، ج۲۵، ص۲۵۰)

جهت مطالعۀ بیشتر نظرات سید احمدالحسن (ع) و اصحاب باوفای ایشان در خصوص خروج سفیانی و یمانی و خراسانی می‌توانید به این کتب منتشرشده تحت اشراف مکتب ایشان مراجعه کنید:

در محضر عبد صالح جلد دوم، گردآوری‌شده توسط ابوحسن. https://www.almahdyoon.co/10313/books/Saleh1.pdf

سفیانی به آستانه درب‌ها رسیده، پس یمانی کجاست؟ تألیف دکتر عادل سعیدی. https://www.almahdyoon.co/10313/books/ansar_fa/Sofyani.pdf

پاسخ به شبهه های دیگر را در اینجا بخوانید

 

 

 

همچنین ببینید

به‌طور کلی با مردم با مهربانی رفتار کنید تا خداوند احوال شما را اصلاح کند، و به‌واسطۀ شما، آفریده‌هایش را به راه مستقیمش هدایت کند. (پاسخ‌های روشنگرانه، جلد ۷، سؤال ۷۲۹) این صفات برجسته که خیرخواهی برای همگان را در پی دارد ثمرۀ تخلق به مکارم اخلاق است.

احمدالحسن (ع) جلوه‌ای از مکارم اخلاق

«أنا عبدالله وأخوکم وصدیقکم وخادمکم أنصار الله جمیعاً وفقکم الله» من بندۀ خدا و برادر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *