آخرین خبرها
خانه > پاسخ شبهات > موضوعات > شبهه ۲: معاندین می‌گویند اسم ایشان احمد اسماعیل گاطع الگویطع الصیامری السویلمی الهمبوشی است و به اختصار او را احمد اسماعیل بصری می‌خوانند، چرا شما او را «احمد الحسن یمانی» می‌نامید؟

شبهه ۲: معاندین می‌گویند اسم ایشان احمد اسماعیل گاطع الگویطع الصیامری السویلمی الهمبوشی است و به اختصار او را احمد اسماعیل بصری می‌خوانند، چرا شما او را «احمد الحسن یمانی» می‌نامید؟

پاسخ کوتاه صوتی به شبهه

معاندین می‌گویند اسم ایشان احمد اسماعیل گاطع الگویطع الصیامری السویلمی الهمبوشی است و به اختصار او را احمد اسماعیل بصری می‌خوانند، چرا شما او را «احمد الحسن یمانی» می‌نامید؟

مخالفین و دشمنان دعوت یمانی می‌گویند اسم ایشان احمد اسماعیل گاطع الگویطع الصیامری السویلمی الهمبوشی است و همۀ این الفاظ در کتب مخالفین و در سایت‌ها ذکر شده است و طبیعتاً اسم ایشان احمد اسماعیل بصری است. چطور می‌گویید اسم ایشان «احمد الحسن» یا «احمد الحسن یمانی» است؟ اصلاً این «الحسن» از کجا آمده است؟

قسمت اول سخن فوق دروغ است و نیاز به پاسخ ندارد و این دروغ را شخصی به نام علی کورانی که مدعی تخصص در مهدویت است مطرح کرده است و بعد هم خودش متوجه شد که دروغ است و شهادت ایشان نیز موجود است.

آقای کورانی می‌نویسد که: «من اطلاع نداشتم، خیال کردم اینها در جدشان شخصی به نام گاطع بوده است و این خبر را آقای مقتدی صدر به من داده که شخص مورد اعتماد من بود‌». بالأخره وقتی دو کذّاب باهم جمع شوند، این‌چنین سخنی هم پیش خواهد آمد.

این فامیل‌ها و نسبت‌ها را اضافه کردند که دشمنی با آل محمد را نشان دهند. حال آن دروغ‌گو که این دروغ را گفته است خودش از یک کذّاب دیگر شنیده است. حال آن کذّاب می‌گوید: من اشتباه کردم! بنابراین درست نیست سخن دروغی را که خود آن شخص کذّاب اصلاح کرده، مجددا تکرار کنیم.

چرا اسم ایشان را احمد الحسن و یمانی می‌گویند؟

می‌گویند یمانی چون یمانی آل محمد (ع) است. سید احمد الحسن در کتاب متشابهات، پرسش ۱۴۴ پاسخ می‌دهد که محمد و آل محمد (ع) همه یمانی هستند.

 • عن رسول‌الله: خیر الرجال أهل الیمن، والایمان یمان و أنا یمانی.
  رسول‌الله (ص) فرمود: «بهترین مردان از یمن هستند و ایمان، یمانی است و من یمانی هستم». (بحار الأنوار: ج ۵۷ ص ۲۳۲. الأصول السته عشر: ص ۸۱)
 • قال رسول‌الله (ص): الایمان یمانی و الحکمه یمانیه.
  رسول‌الله (ص) فرمودند: «ایمان یمانی و حکمت یمانی است». (الکافی، ج ۸ ص ۷۰)

سید احمد الحسن (ع) با احتجاج به وصیت شب وفات رسول‌الله (ص) اثبات کرده‌اند که مهدی اول از اوصیای رسول‌الله (ص) هستند؛ بنابراین ایشان از آل محمد علیهم‌السلام می‌باشند. آل محمد همه اصحاب یمین هستند. پس احمد الحسن یمانی، یمانی لقب اوست. چرا می‌گویند: الحسن؟ در عرب مرسوم است. اولاً بعضی‌ها را با لقب صدا می‌کنند و یک امر معروفی است، اگر کتاب‌های ادبیات عرب را هم مطالعه کنید مثل سیوطی می‌گویند سه اسم داریم: اسم علم، کنیه، لقب؛ و به هر سه، اسم می‌گویند. اسم ایشان احمد است. در بصره به‌خاطر خلق‌وخو و اخلاق ایشان قبل از این دعوت، بعضی‌ها این لقب را برای ایشان به کار می‌بردند؛ یعنی: احمدِ نیکوکار. احمدِ خوش‌رفتار.

دوماً وقتی‌که ایشان دعوتش را اظهار کرد و فرمود من وصی و فرستادۀ امام مهدی (ع) هستم، این احمد الحسن بر سر زبان‌ها افتاد و انصار این‌گونه از ایشان یاد می‌کنند. همان‌طور که دشمنان ایشان به نام‌هایی که به آن اشاره شده ایشان را صدا می‌زنند.

در عرب مرسوم است گاهی اسم شخص و جدش در کنار هم استفاده می‌شوند. مثل عباس فرزند محمدرضا فرزند عباسعلی فرزند جعفر… فرزند محمد، اگر آن جد پنجم یا ششم آدم معروفی باشد می‌گویند عباس محمد. در عرب احمد الحسن، الحسن یا لقب و یا اسم جد است. از آنجا که مهدی اول از فرزندان امام حسن عسکری است. در روایت هم آمده مانند حدیث خضر که در کتاب غیبت طوسی است. خضر نبی خدمت آقا امیرالمؤمنین (ع) آمد و دین و ایمانش را بر وجود ایشان و امام حسن مجتبی عرضه کرد و اسم تک‌تک ائمه را برد و گفت که من به اینها اعتقاد دارم تا اینکه رسید به اسم امام محمد بن الحسن عسکری بعد گفت: اشهد علی رجل من ولد حسن… شهادت می‌دهم بر مردی از اولاد امام الحسن عسکری که اسم و کنیه‌اش برده نمی‌شود تا زمانی که امرش اظهار شود.

 • فقال الرجل: أشهد أن لا إله إلا الله، ولم أزل أشهد بها، وأشهد أن محمدا رسول‌الله، …، وأشهد علی الحسن بن علی أنه القائم بأمر علی بن محمد، وأشهد علی رجل من ولد الحسن بن علی لا یکنی ولا یسمی حتی یظهر أمره فیملأ الارض عدلا کما ملئت جورا، والسلام علیک یا أمیر المؤمنین ورحمه الله وبرکاته، ثم قام فمضی.
  «… پس آن مرد گفت: شهادت می‌دهم که خدایی جز الله (خدای یکتا) نیست و همیشه بر این شهادت استوار هستم و شهادت می‌دهم و بر این شهادت استوارم که محمد (ص) فرستاده خداست … و شهادت می‌دهم که علی بن محمد جانشین محمد بن علی است و شهادت می‌دهم که “مردی از فرزندان حسن” وجود دارد که کنیه و نام او برده نمی‌شود تا آنگاه که کارش آشکار گردد و زمین را از عدل و داد پر کند؛ همچنان که از ظلم و ستم پر شده باشد، و سلام و رحمت و برکات خدا بر تو باد یا امیرالمؤمنین».

ما می‌دانیم که وجود امام محمد بن الحسن عسکری ارواحنا فداه اسم و کنیه ایشان در طول غیبت برده شده است. علما نیز در کتاب‌های خود این را نوشتند. مثلاً کتاب کمال‌الدین شیخ صدوق. امام مهدی (ع) را از اولاد امام حسن عسکری نمی‌گویند بلکه می‌گویند فرزند امام حسن، پس این شخصی که خضر به او شهادت می‌دهد از اولاد امام حسن عسکری است و اسم و کنیه‌اش برده نمی‌شود تا زمانی که امرش ظاهر گردد، همان مهدی اول است. روایت زیر این موضوع را واضح‌تر می‌کند:

 • عن جعفر الصادق (ع) قال: (…فَإِذَا طَلَعَتْ وَ ابْیَضَّتْ صَاحَ صَائِحٌ بِالْخَلَائِقِ مِنْ عَیْنِ الشَّمْسِ‌ بِلِسانٍ عَرَبِیٍّ مُبِینٍ‌ یَسْمَعُهُ مَنْ فِی السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ یَا مَعَاشِرَ الْخَلَائِقِ هَذَا مَهْدِیُّ آلِ مُحَمَّدٍ وَ یسَمِّیهِ بِاسْمِ جَدِّهِ رسول‌الله (صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ) وَ یُکَنِّیهِ بِکُنْیَتِهِ وَ یَنْسُبُهُ إِلَى أَبِیهِ الْحَسَنِ الْحَادِی َعَشَرَ فاتَّبِعُوهُ تَهْتَدُوا وَ لَا تُخَالِفُوهُ فَتَضِلُّوا فَأَوَّلُ مَنْ یُلَبِّی نِدَاءهُ الْمَلَائِکَهُ ثُمَّ الْجِنُّ ثُمَّ النُّقَبَاءُ وَ یَقُولُونَ‌ سَمِعْنا وَ أَطَعْنا* وَ لَمْ یَبْقَ ذُو أُذُنٍ إِلَّا سَمِعَ ذَلِکَ النِّدَاءَ وَ تُقْبِلُ الْخَلْقُ مِنَ الْبَدْوِ وَ الْحَضَرِ وَ الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ یُحَدِّثُ بَعْضُهُمْ بَعْضاً وَ یُفْهِمُ بَعْضُهُمْ بَعْضاً مَا سَمِعُوهُ فِی نَهَارِهِمْ بِذَلِکَ الْیَوْمِ فَإِذَا زَالَتِ الشَّمْسُ لِلْغُرُوبِ صَرَخَ صَارِخٌ مِنْ مَغَارِبِهَا یَا مَعَاشِرَ الْخَلَائِقِ لَقَدْ ظَهَرَ رَبُّکُمْ مِنَ الْوَادِی الْیَابِسِ مِنْ أَرْضِ فِلَسْطِینَ وَ هُوَ عُثْمَانُ بْنُ عَنْبَسَهَ الْأُمَوِیُّ مِنْ وُلْدِ یَزِیدَ بْنِ مُعَاوِیَهَ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فَاتَّبِعُوهُ تَهْتَدُوا وَ لَا تُخَالِفُوهُ فَتَضِلُّوا فَتَرُدُّ عَلَیْهِ الْجِنُّ وَ النُّقَبَاءُ قَوْلَهُ وَ یُکَذِّبُونَهُ وَ یَقُولُونَ‌ سَمِعْنا وَ عَصَیْنا* وَ لَا یَبْقَى ذُو شَکٍّ وَ لَا مُرْتَابٌ وَ لَا مُنَافِقٌ وَ لَا کَافِرُ الْأَصْلِ فِی النِّدَاءِ الثَّانِی وَ یُسْنِدُ الْقَائِمُ ظَهْرَهُ إِلَى الْکَعْبَهِ وَ یَقُولُ مَعَاشِرَ الْخَلَائِقِ أَلَا مَنْ أَرَادَ أَنْ یَنْظُرَ إِلَى إِبْرَاهِیمَ وَ إِسْمَاعِیلَ فَهَا أَنَا إِبْرَاهِیمُ وَ مَنْ أَرَادَ أَنْ یَنْظُرَ إِلَى مُوسَى‌…)
 • از امام صادق (ع) در پاسخ‌هایش به مفضل بن عمر آمده است که گفت از آقایم امام صادق (ع) پرسیدم: پس کلامی طولانی را ذکر می‌کند تا این‌که گفت: «… پس اگر خورشید طلوع کرده و نورش فراگیر شد، ندادهنده‌ای از چشم خورشید با زبان عربی مبین که هر آن‌که در آسمان‌ها و زمین می‌شنوند که ندا دهد که: ای معشر خلایق این مهدی آل محمد است و او را با اسم جدش (ص) می‌خواند و کنیه‌اش را می‌خواند و “او را به پدرش حسن، یازدهمی که از فرزندان حسین بن علی علیهم‌السلام است نسبت می‌دهد.” با او بیعت کنید تا هدایت شوید و با امرش مخالفت نکنید؛ چون‌که گمراه می‌شوید، (پس کلامی طولانی را یاد می‌کند و می‌گوید) و «سید ما» قائم پشت خود را بر مسند کعبه نهاده و می‌فرمایند: ای معشر خلایق که هر کس که بخواهد به آدم و شیث نگاه کند، من همان آدم و شیث هستم و هر کس که بخواهد به نوح و فرزندش سام نگاه کند، من همان نوح و سام هستم و هر کس که بخواهد به …». (الهدایه الکبرى ج ۱ ص ۳۹۷)

چرا نام مهدی اول؟

به این دلیل که بعد از امام حسن عسکری (ع) کسی که به امر خدا قیام می‌کند و متولی امر حکومت و حاکمیت می‌شود، مهدی اول است. مهدی اول زمینۀ حکومت و انقلاب امام عصر (ع) را فراهم می‌کند و بعد از امام عصر (ع) تشریف می‌آورند. لذا در بعضی مواقع گفته‌اند: الحجه، الحجه ابن الحسن، گاهی اسم صریح آورده‌اند؛ محمد بن الحسن، گاهی می‌گویند فردی از اولاد حسن.

بنابراین احمد الحسن نام مقدس یمانی و قائم آل محمد است. «احمد» نام خودش، «الحسن» نام جدش که در آغاز به‌عنوان ستایش اخلاق نیکوی ایشان و حُسن خُلقشان به ایشان نسبت داده شده بود. (همان‌طور که به امام حسن مجتبی و امام حسین (ع) می‌گفتند) است.

همچنین ببینید

پاسخ کوتاه صوتی به شبهات دعوت یمانی سید احمد الحسن

شبهه ۵۲: احمد الحسن می‌گوید خداوند اجازه نمی‌دهد فرد کذاب و دروغگو مدعی وصیت شود درحالی‌که فردی به نام حسین پیغان برای اثبات ادعایش احتجاج به حدیث وصیت کرده است

شبهه ۵۲: احمد الحسن می‌گوید خداوند اجازه نمی‌دهد فرد کذاب و دروغگو مدعی وصیت شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *