آخرین خبرها
خانه > پاسخ شبهات > اشخاص > پاسخ به شبهات شیخ علی کورانی، قسمت دوازدهم

پاسخ به شبهات شیخ علی کورانی، قسمت دوازدهم

قسمت قبل

امام علی(ع) در خطبۀ ۳۸ نهج‌البلاغه در تعریف شبهه فرمودند: «وَ اِنَّما سُمِّیَتِ الشُّبْهَهُ شُبْهَهً لاِنَّها تُشْبِهُ الْحَقَّ. فَاَمّا اَوْلِیاءُ اللّهِ فَضِیاؤُهُمْ فیهَا الْیَقینُ، وَ دَلیلُهُمْ سَمْتُ الْهُدى. وَ اَمّا اَعْداءُ اللّهِ فَدُعاؤُهُمْ فیهَا الضَّلالُ، وَ دَلیلُهُمُ الْعَمى. فَما یَنْجُو مِنَ الْمَوْتِ مَنْ خافَهُ، وَلا یُعْطَى الْبَقاءَ مَنْ اَحَبَّهُ» «شبهه‏ را براى این شبهه‏ نامیدند که به حق شباهت دارد. اما نور هدایت‌کنندۀ اولیای خدا در شبهات، یقین است و راهنماى آنان، مسیر هدایت الهى است. ولی دشمنان خدا، دعوت‌کننده‌‏شان در شبهات، گمراهى است و راهنماى آنان کورى است. آن‌کس که از مرگ بترسد نجات نمى‏یابد و آن‌کس که زنده‌ماندن را دوست دارد براى همیشه در دنیا نخواهد ماند.»

پاسخ به شبهات شیخ علی کورانی

 

 

پرسش ۱۵:

استدلال به روایت دوازده نفر از فرزندان مهدی(ع) باطل است.

کورانی می‌گوید استدلال به روایت دوازده نفر از فرزندان مهدی(ع) باطل است. او با اسلوب اخلاقی شناخته‌شدۀ خود نوشته است: «این دجال به احادیثی استدلال کرده است که بعد از مهدی(ع) دوازده مهدی حکومت خواهند کرد و ادعا کرده خودش پسر امام مهدی(ع) است که پس از او حکومت می‌کند و امام او را پیشاپیش خود فرستاده است!

می‌گویم: آری، برای ما از طریق اهل‌بیت(ع) چنین صحیح است که متولی مراسم دفن امام مهدی(ع)، امام حسین(ع) است و او اولین نفر از ائمه(ع) است که رجعت می‌کند. بعد از حسین‌(ع) دوازده مهدی از فرزندان او حکومت می‌کنند و آنان احتمالاً از فرزندان مهدی(ع) هستند.

از جملۀ این احادیث: «اولین کسی که زمین برایش شکافته می‌شود و به دنیا بازمی‌گردد حسین بن علی است؛ و رجعت، برای همه نیست؛ بلکه برای افراد خاصی است. کسی رجعت نمی‌کند، مگر اینکه به ایمان محض یا شرک محض رسیده باشد.» (مختصر بصائر، ص۲۴، با سند صحیح از امام صادق (ع)).»

 

پاسخ:

کورانی با این سخن به مهدیین اعتراف کرده است و می‌گوید آنان «احتمالاً» از فرزندان امام مهدی(ع) هستند. می‌گویم: برخلاف گفتۀ او که می‌گوید «احتمالاً»‌، آنان «حتماً» از فرزندان امام مهدی(ع) هستند و برخی از روایاتی را که بر این حقیقت دلالت دارند، بیان خواهیم داشت؛ ولی در اینجا می‌خواهم با کورانی همراه شوم تا ارزش گفته‌های او برای همگان روشن شود.

در اینجا ما این موضوع‌ها را در اختیار داریم:
  1. اعتراف کورانی به مهدیین.
  2. ما اقراری از او داریم به این مضمون که مهدیین احتمالاً از فرزندان امام مهدی(ع) هستند.
  3. کورانی همچنین می‌گوید امام حسین(ع) اولین کسی است که رجعت می‌کند و او متولی دفن امام مهدی(ع) است و پس از او حکومت می‌کند.
  4. پس از وفات امام حسین(ع) نقش مهدیین در حکومت فرا‌می‌رسد.
همین گفته‌های کورانی ـ‌که باید به همۀ آن‌ها پایبند باشد‌ـ نشان می‌دهد که کورانی معتقد است مهدیین در رجعت متولد می‌شوند؛ بدون اینکه در همین روزگاری که ما در آن زندگی می‌کنیم وجودی داشته باشند؛ و این خلط عجیبی است!

زیرا رجعت ـ‌همان‌گونه که خود کورانی نقل کرده است‌ـ برای افراد خاص است و شامل همه نمی‌شود؛ یعنی رجعت نمی‌کند، مگر کسی که به ایمان محض یا شرک محض رسیده باشد و در نتیجه کسی که در عالم رجعت زندگی می‌کند ناگزیر باید قبل از آن در این دنیا امتحان شده، سپس وفات کرده باشد.

این نکته‌ای است که کورانی درک نکرده است؛ کسی که دوران حکومت مهدیین پس از پدرشان امام مهدی(ع) را ملغی کرده، رجعت را بلافاصله پس از امام مهدی محمد بن الحسن(ع) قرار می‌دهد؛ درحالی‌که حقیقت به‌این‌ترتیب است که رجعت پس از آخرین امام مهدی از مهدیین دوازده‌گانه واقع می‌شود. این امام همان شخصیتی است که روایات می‌فرمایند فرزند و نسلی ندارد و همان امامی است که امام حسین بر او رجعت می‌کند و متولی دفنش می‌شود و پس از او در عالم رجعت حکومت می‌کند؛ که جهانی متفاوت از جهان کنونی ماست.

 

پرسش ۱۶:

ارتباط بین عالم رجعت و مهدیین (ع).

لطفاً توضیح بیشتری در این خصوص بدهید تا ارتباط بین عالم رجعت و مهدیین(ع) روشن‌تر شود.

 

پاسخ:

روایاتی داریم که از وجود مهدیین سخن گفته‌اند که پس از امام مهدی(ع) حکومت می‌کنند؛ همچنین روایاتی در دست داریم که از وجود عالم رجعت سخن گفته‌اند. این دو دسته از روایات برخی از علما را متحیر کرده است (طبعاً بنده از باب «تساهل» کلمۀ «علما» را به کار می‌برم؛ وگرنه آن‌ها نیز همانند دیگران در جایگاه آموختن قرار دارند).

به نظر برخی از علما بین این احادیث ناسازگاری وجود دارد و آن‌ها را بر یکدیگر ترجیح داده‌اند. برخی دیگر مثل کورانی کلماتی پریشان و متناقض گفته‌‌اند. او یک بار می‌گوید مهدیین بعد از امام مهدی(ع) حکومت می‌کنند و بار دیگر می‌گوید رجعت بلافاصله پس از امام مهدی(ع) واقع خواهد شد.

درست آن است که تعارضی در کار نیست؛ زیرا مهدیین پس از پدرشان امام مهدی(ع) حکومت می‌کنند و پس از پایان حکومتشان و وفات آخرین نفر از آنان،‌ عالم رجعت با بازگشت امام حسین(ع) واقع خواهد شد. دلیل بر این تفسیر در کلام آل محمد (ع) موجود است.

از آنان روایت شده است که امام حسین(ع) بر امامی که عقبی ندارد رجعت خواهد کرد، یعنی امامی که نسل و فرزندی ندارد؛ درحالی‌که امام مهدی محمد بن الحسن(ع) مطابق تصریح ده‌ها روایت، نسل و فرزند دارد و در نتیجه ایشان همان شخص مدنظر نیست تا به وجود تعارض میان این روایات معتقد شویم. مقصود، آخرین مهدی از مهدیین دوازده‌گانه است.

وقتی کورانی می‌گوید امام حسین(ع) بر امام مهدی محمد بن الحسن(ع) رجعت و حکومت خواهد کرد و سپس بعد از وفات او، مهدیین حکومت خواهند کرد، او در واقع می‌گوید که رجعت پس از وفات امام مهدی محمد بن الحسن(ع) واقع خواهد شد .

اگر چنین باشد، لازم است اعتقاد داشته باشد که مهدیین در زمان رجعت متولد خواهند شد؛ به این معنا که آنان در عالم این دنیا زندگی نکرده‌اند و امتحانی بر آنان جاری نشده است تا روشن شود از کسانی هستند که به ایمان خالص رسیده‌اند؛ و این کاملاً خلاف روایات است.

 

پرسش ۱۷:

یادآوری روایات مهدیین از فرزندان مهدی (ع).

مایلم روایاتی را یادآوری کنید که گفتید دلالت دارند بر اینکه مهدیین از فرزندان امام مهدی(ع) هستند.

 

پاسخ:

روایات در این زمینه بسیارند اما برخی از آن‌ها کفایت خواهند کرد:

ـ در وصیت رسول خدا (ص) وارد شده است: «پس وقتی زمان وفات او رسید ـ‌یعنی امام مهدی(ع) [وصایت و جانشینی من را] به فرزندش که اولین و برترین مقربین است، تسلیم نماید، و او سه نام دارد، یک نامش مانند نام من، و نام دیگرش مانند نام پدر من است و آن عبدالله و احمد است و سومین نام او مهدی خواهد بود و او اولینِ مؤمنان است.» [۱]

ـ در دعای ضرّاب ـ‌که طولانی است‌ـ آمده است: «… بر ولیّ خود ـ‌یعنی امام مهدی(ع) و والیان عهدت و امامان از فرزندانش صلوات بفرست… .» [۲]

ـ و در دعای وارد‌شده از امام رضا(ع): «و صلوات بفرست بر ولی‌ات ـ‌یعنی امام مهدی(ع) و والیان عهدت و امامان از فرزندانش… .»

ـ علامه مجلسی در بحارالأنوار روایت کرده است که در منبعی قدیمی از علمای گذشته دعایی یافته که در آن نوشته است: «خدایا برای ولی‌ات در خلقت، ولی و نگه‌دارنده و قائد و یاور باش تا او را به سکونت و آرامش برسانی؛ در‌حالی‌که زمینت از او فرمان‌بردار است و او را به‌مدت طولانی بهره‌مند سازی و او و ذریه‌اش را در زمین، امامان وارث قرار دهی.» [۳]

ادامه دارد…

پاورقی‌ها:
  1. غیبت، شیخ طوسی، ص۱۵۱.
  2. مصباح المتهجد و سلاح المتعبد، ج۱، ص۴۰۹.
  3. بحارالأنوار، ج۸۶، ص۳۴۰.

همچنین ببینید

با وجود اینکه مخالفین دعوت یمانی دلیل محکمی دربارۀ ادعای خود ندارند؛ اما در طرف مقابل ما قرائنی داریم که دلالت بر این دارد که کلمۀ "ابن" تنها به فرزندِ مستقیم خطاب نمی‌شود؛ چراکه در بسیاری از ادعیه و... مشاهده شده است اهل‌بیت(ع) فرزندان رسول‌الله(ص) خطاب شده‌اند؛

مهدی اول، فرزند مستقیم امام مهدی(ع)!

متن شبهه: اگر از باب جدل کوتاه بیاییم و صحت حدیث وصیت را بپذیریم، در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *