آخرین خبرها
خانه > پاسخ شبهات > موضوعات > نظر سید احمد الحسن (ع) درباره‌ی امام خمینی چیست؟

نظر سید احمد الحسن (ع) درباره‌ی امام خمینی چیست؟

سوال: نظر سید احمد الحسن درباره‌ی امام خمینی چیست؟

پاسخ: اولاً تعبیر امام برای ایشان صحیح نیست، چراکه امامِ حق و امامِ هدایت‌کننده به حق باید معصوم باشد که عصمت نیز با نص اثبات می‌شود.

  • عن موسى بن جعفر عن أبیه عن جده عن علی بن الحسین علیهم‌السلام قال: الإمام منا لا یکون إلا معصوما ولیست العصمه فی ظاهر الخلقه فیعرف بها فلذلک لا یکون إلا منصوصا (معانی الاخبار، ص۱۳۲/ بحارالانوار، ج ۲۵، ص ۱۹۴)

امام کاظم (ع) از پدرش (ع) از جدش (ع) از امام علی ابن الحسین (ع) نقل می‌کند که: امامی از ما نخواهد بود مگر معصوم باشد، و عصمت در ظاهر خلقت نیست که با آن شناخته شود؛ به خاطر همین امامی نخواهد بود مگر این‌که به او نص یا وصیت شده باشد.

سید احمدالحسن علیه‌السلام، سید خمینی را شخصی می‌دانند که در مقابل ظلم طواغیت ساکت نبود. ایشان در این خصوص می‌فرمایند:

« …. به‌درستی که خداوند حقیقت این علماى بى‌عمل را به شما نشان داد، آن زمانی که علمای عاملی را مبعوث کرد که ایشان را به مقداری از حق فراخواندند، پس با قتل و فراری دادن با آن‌ها مقابله کردند، شخصیتشان را کشتند و این‌گونه برای طاغوتیان، زمینه‌ی قتل و تبعید کردن آن‌ها را فراهم کردند و نمونه‌های بارز (علمای هدایتگر) زمان معاصر، سید خمینى (ره) و سید محمدباقر صدر و سید محمدصادق صدر می‌باشند. کور شود چشمانى که حقیقت را نمى‌بیند و یا از آن چشم‌پوشى مى‌کند…». (خطبه‌ی حج)

پس کلام سید احمدالحسن (علیه‌السلام) در مورد سید خمینی این است که جزو علمای با عمل بوده و مقداری از حق را با خود به همراه داشته ولو اینکه اشتباهاتی نیز داشته است، و همچنان‌که مشخص است این کلام سید احمدالحسن (علیه‌السلام) به معنای تأیید همه‌ی افعال سید خمینی نیست.

در نهایت سید خمینی هم مانند بقیه مکلف بوده‌اند و وظیفه داشته‌اند که حجت زمان خود را بشناسند.

همچنین ببینید

پاسخ کوتاه صوتی به شبهات دعوت یمانی سید احمد الحسن

شبهه ۵۲: احمد الحسن می‌گوید خداوند اجازه نمی‌دهد فرد کذاب و دروغگو مدعی وصیت شود درحالی‌که فردی به نام حسین پیغان برای اثبات ادعایش احتجاج به حدیث وصیت کرده است

شبهه ۵۲: احمد الحسن می‌گوید خداوند اجازه نمی‌دهد فرد کذاب و دروغگو مدعی وصیت شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *